Portugalia/ Instytut przyrody: populacja rysia iberyjskiego jest rekordowa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Liczba okazów rysia iberyjskiego, który do niedawna należał do zagrożonych wyginięciem gatunków, jest rekordowa, wynika z danych portugalskiego Instytutu Ochrony Przyrody i Lasów (ICNF). Rządowa agenda szacuje jego populację na ponad 2400.

Cytowany w niedzielę przez telewizję SIC instytut sprecyzował, że „jeszcze 20 lat temu gatunek rysia iberyjskiego” był niemal całkowicie wymarły na terenie Portugalii.

Władze rządowej agendy wyjaśniły, że dzięki rozwijanym wspólnie z Hiszpanią projektom służącym przywróceniu naturze rysia iberyjskiego, w 2024 r. udało się osiągnąć nienotowany wcześniej poziom liczby okazów tego gatunku w statystykach – 2401.

Populacja tego gatunku, jak odnotowały, nie przestaje się powiększać także w bieżącym roku. Nie określono jednak jej precyzyjnej liczby.

Według ICNF znaczący wzrost populacji rysia iberyjskiego, szacowany na 280 proc., miał miejsce pomiędzy 2019 r. a 2024 r.

Wraz z drastycznym wzrostem liczby rysi iberyjskich zwierzę to, jak podała Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), zostało w czerwcu ub.r. wykreślone z listy gatunków zagrożonych.

W 2007 r. ekologiczna organizacja Quercus poinformowała, że ryś iberyjski na terenie Portugalii należy uznać za wymarły gatunek. Trzy lata później Portugalczycy nawiązali współpracę z hiszpańskimi ośrodkami hodowli rysia iberyjskiego. To właśnie stamtąd pochodziły pierwsze okazy przywracane od 2014 r. środowisku naturalnemu.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ

    We wtorek w nocy 9. lot testowy Starshipa

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy na tropie magnetyzmu Księżyca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera