Łódź/ Polscy matematycy i kryptolodzy zostali patronami rond

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wybitni matematycy i kryptolodzy, którzy odegrali kluczową rolę w złamaniu szyfrów niemieckiej maszyny Enigma podczas II wojny światowej - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - zostali patronami nowych rond w Łodzi.

Trzy ronda, znajdujące się na łódzkim Polesiu, zyskały ostatnio swoich patronów. Są nimi wybitni matematycy i kryptolodzy, którzy odegrali kluczową rolę w złamaniu szyfrów niemieckiej maszyny Enigma podczas II wojny światowej.

Ronda imienia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego odnajdziemy tuż obok węzła Łódź Retkinia, przy wjeździe na drogę ekspresową S14 i w ciągu ulicy Maratońskiej.

Marian Rejewski w 1932 roku jako pierwszy złamał szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Wspólnie z nim łamaniem szyfrów zajmował się Jerzy Różycki - pracownik Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Nie mniej ważną rolę odegrał również Henryk Zygalski, twórca tzw. płacht Zygalskiego, które stanowiły jedno z narzędzi służących do rozszyfrowania Enigmy.

Nowego patrona zyskał także skwer na osiedlu Mileszki przy skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i Iglastej. Położony przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej teren od czerwca nosi nazwę skweru im. Jerzego Balcerka - znanego w Łodzi społecznika, wieloletniego radnego Rady Miejskiej i działacza ochotniczego pożarnictwa. Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.(PAP)

agm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera