ESA: użycie emblematów misji i logo agencji - możliwe; ale podlega określonym warunkom

02.12.2024. PAP/Albert Zawada
02.12.2024. PAP/Albert Zawada

To nieprawda, że Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) nie zezwala na wykorzystywanie swoich emblematów misji. Emblematy misji ESA oraz logo ESA są chronione jako własność intelektualna, a ich użycie podlega określonym warunkom - przekazała ESA w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP.

ESA przesłała oświadczenie, przypominając doniesienia medialne z ostatnich dni, w których sugerowano, że agencja nie zezwala na wykorzystywanie swoich emblematów misji. "Chcielibyśmy wyjaśnić, że jest to nieprawda" - podkreślono w komunikacie.

"Emblematy misji ESA oraz logo ESA są chronione jako własność intelektualna, a ich użycie podlega określonym warunkom" - wyjaśniono.

Z informacji ESA wynika, że dopuszcza ona m.in. edukacyjne i informacyjne wykorzystanie emblematów misji. Emblematy mogą być używane bez uprzedniego uzyskania wyraźnej zgody w celach niekomercyjnych, edukacyjnych i informacyjnych, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Warunki te zostały opisane w regulaminie korzystania z materiałów ESA - poinformowała agencja.

Z kolei w razie niekomercyjnego wykorzystania logo ESA wymagane jest uprzednie uzyskanie zgody - poprzez przesłanie specjalnego formularza.

Podmioty chcące wykorzystać logo ESA i emblematy misji w sposób komercyjny muszą uzyskać licencję. O pozwolenie można się ubiegać, wypełniając formularz online, w którym opisano obowiązujące warunki licencyjne.

"ESA dokłada starań, aby umożliwić społeczeństwu zaangażowanie w nasze misje i dzielenie się emocjami związanymi z eksploracją kosmosu. Zachęcamy do odpowiedzialnego i zgodnego z zasadami korzystania z naszych emblematów misji i logo w ramach obowiązującego systemu licencji" - napisano w oświadczeniu.(PAP)

zan/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025. Na ekranie przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Radek Pietruszka

    Wrocław/ Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania uczniów

  • 02.07.2025. Na ekranie przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Radek Pietruszka

    POLSA: misja polskiego astronauty wykonana w ponad 50 proc.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera