
Zdjęcia wykonane z powietrza na terenie Parku Narodowego Jaszczurza Wyspa (Lizard Island) na Wielkiej Rafie Koralowej wskazują na śmierć ponad 90 proc. raf na tym obszarze. To wynik ostatniego epizodu wybielania związanego ze wzrostem temperatury wody.
Skutki, jakie czwarty globalny epizod blaknięcia koralowców ogłoszony przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) wywarł na rafy Parku Narodowego Lizard Island, opisali naukowcy z Griffith University (Australia).
To zdarzenie o światowej skali, które dotknęło rafy w co najmniej 82 państwach. Zjawisko wybielania raf polega na związanej ze wzrostem temperatury utracie symbiotycznych glonów. Często prowadzi właśnie do śmierci koralowców.
Badacze przyjrzeli się rafom z pomocą latającego drona.
Okazało się, że wybielanie dotknęło aż 96 proc. sprawdzonych terenów, przy czym na 92 proc. z obszarów dotkniętych wybielaniem doszło do śmierci raf.
- To jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności koralowców, jaki kiedykolwiek odnotowano na świecie. Pomimo niższego stresu cieplnego na terenie Lizard Island w porównaniu z innymi częściami Wielkiej Rafy Koralowej, wskaźnik śmiertelności jest bezprecedensowy – mówi kierujący pracami dr Vincent Raoult.
- Wyniki te podkreślają kruchość ekosystemów koralowych w obliczu narastającego stresu związanego ze zmianą klimatu oraz możliwe zniszczenia, jakie może spowodować globalne bielenie koralowców z 2024 roku – dodaje.
Zdaniem naukowców wyniki te jasno pokazują konieczność podejmowania skutecznych działań chroniących klimat. - Korzystając z obrazów uzyskanych za pomocą dronów, śledziliśmy ilość wybielonych i żywych koralowców podczas oraz po epizodzie bielenia. Zastosowanie tej technologii pozwala nam rozszerzyć ocenę skutków zjawiska bielenia koralowców na większe obszary, zachowując jednocześnie wysoką precyzję pomiarów – podkreśla współautorka odkrycia, prof. Jane Williamson.
- Nasze wyniki budzą niepokój w kontekście odporności koralowców, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę prognozowany wzrost częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk cieplnych w najbliższej przyszłości. Może to mieć nieodwracalne konsekwencje dla ekosystemów raf, takich jak te, badane na Wielkiej Rafie Koralowej – przestrzega ekspertka.
Marek Matacz (PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.