W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Aby zaznaczyć trzecią rocznicę obserwacji, naukowcy skierowali Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba na Mgławicę Kocia Łapa – podaje ESA. Zdjęcie ukazuje licznie nieznane wcześniej szczegóły i może pomóc w zrozumieniu narodzin gwiazd.

Mgławica Kocia Łapa to oddalone o ok. 4 tys. lat świetlnych, położone w konstelacji Skorpiona wyjątkowe siedlisko - od 20 do 30 tys. - rodzących się gwiazd. To więc doskonałe miejsce, aby badać skomplikowany proces powstawanie gwiazd, który kryje przed astronomami jeszcze wiele tajemnic.

Eksperci Europejskiej Agencji Kosmicznej podkreślają, że dzięki niespotykanej dotąd rozdzielczości obrazów uzyskiwanych w podczerwieni, Webb mógł ukazać niewidoczne wcześniej szczegóły Mgławicy.

Na przesłanym zdjęciu widać m.in. masywne młode gwiazdy, które swoim promieniowaniem rozdmuchują pobliski gaz i pył, a ich jasne światło wywołuje jasną, niebieską poświatę. Specjaliści tłumaczą, że to ważny, przejściowy moment, w którym jasne, młode gwiazdy wywierają silne oddziaływanie na otoczenie.

Na fotografii doskonale prezentują się różne rejony Mgławicy – podkreślają naukowcy. Wskazują np. że na górze, w centrum widać „Opera House” – region nazwany w ten sposób ze względu na swoją okrągłą, piętrową strukturę.

Jak tłumaczą, głównymi źródłami niebieskawej poświaty są w nim obiekty znajdujące się u jego podstawy jasne żółtawe - światło gwiazdy, lub ewentualnie inne pobliskie źródło, które wciąż pozostaje ukryte za gęstym, brązowym pyłem.

Nieco poniżej tych pomarańczowo-brązowych warstw pyłu znajduje się jasna, żółta gwiazda z tzw. kolcami dyfrakcyjnymi.

Choć ta masywna gwiazda oczyściła już najbliższe otoczenie, to nie zdołała odepchnąć gazu i pyłu na większą odległość, tworząc zwartą powłokę z otaczającej ją materii.

Po lewej stornie od „Opery” znajduje się, z kolei obszar, na którym widać mniej gwiazd – na pierwszym planie znajdują się duże ilości pyłu z dopiero powstającymi gwiazdami – tłumaczą eksperci. Ta struktura przesłania jaśniejsze gwiazdy ukryty dalej.

Szczególnie interesujące dla naukowców mogą być niewielkie, ognistoczerwone skupiska rozrzucone wśród brązowego pyłu widoczne blisko centrum zdjęcia. To miejsca, w których zachodzi formowanie się masywnych gwiazd.

W dolnym, lewym rogu, z dużą ostrością widać natomiast duże niebiesko-białe gwiazdy. Można je dostrzec tak wyraźnie, ponieważ materia znajdująca się między nimi a teleskopem została rozproszona przez promieniowanie gwiezdne.

Naukowcy opisują też widoczne blisko dolnej części tego obszaru, małe włókna pyłu, które zdołały przetrwać mimo intensywnego promieniowania, prawdopodobnie dzięki bardzo wysokiej gęstości.

Na całym obrazie widocznych jest natomiast mnóstwo małych gwiazd, które jawią się w kolorze żółtym, a także niebiesko-białe gwiazdy znajdujące się na pierwszym planie zdjęcia.

Eksperci ESA podkreślają znaczenie fascynujących odkryć dokonanych przez Teleskop Webba. Zwracają uwagę na niektóre obserwacje wykonane tylko w tym roku.

Wskazują m.in. na bezpośrednie obserwacje egzoplanet w systemie HR 8799, odkrycie prawdopodobnej nieznanej wcześnie pozasłonecznej planety przy gwieździe TWA 7, obserwacje zorzy na Jowiszu, czy odkrycie brązowych karłów poza Drogą Mleczną.

Więcej na stronach: https://esawebb.org/news/weic2513/

https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Webb

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Implant może ratować pacjentów z cukrzycą przed niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Parker Solar Probe odsłania kolejne tajemnice Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera