MKiDN: powołaliśmy dyrektora Narodowego Muzeum Techniki

14.08.2023. Na zdjęciu Mirosław Zientarzewski. PAP/Radek Pietruszka
14.08.2023. Na zdjęciu Mirosław Zientarzewski. PAP/Radek Pietruszka

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Mirosława Zientarzewskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Techniki. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpocznie się 20 lipca - poinformowano w środę na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak wyjaśniono, Mirosław Zientarzewski jest absolwentem Wydziału Historycznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. „Od 1997 r. związany ze środowiskiem muzealniczym. Początkowo pracował w Muzeum Techniki, a następnie Muzeum Wojska Polskiego, gdzie objął stanowisko kierownika oddziału MWP - Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. W 2018 r. został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie” - napisano na stronie MKiDN.

Przypomniano, że za jego kadencji otwarte zostały wystawy stałe: „Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem”, „Historia komputerów - liczy się!”, „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” oraz „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych i Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”.

„Uczestnik i realizator projektów z zakresu konserwacji i remontów ciężkiego sprzętu wojskowego. Organizator wystaw o tematyce militarnej. Autor wielu opinii i prelekcji związanych z historią polskiej wojskowości XX-lecia międzywojennego. Członek komisji eksperckich i konsultant do spraw scenografii przy produkcjach filmowych” - przypomniano w informacji o Mirosławie Zientarzewskim.

Został odznaczony m.in. odznaką GROM oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.(PAP)

gj/ wj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.01.2010 Na zdjęciu prof. Kazimierz Imieliński. Fot PAP/ Marcin Kalinski

    Przed 15 laty zmarł prof. Kazimierz Imieliński – twórca polskiej seksuologii i propagator idei humanizacji medycyny

  • Fot. Adobe Stock

    Jedenaścioro naukowców wróci do kraju, by tu kontynuować badania – w ramach programu Polskie Powroty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera