Uczelnie i instytucje

Opole/ Politechnika ma nowe laboratorium

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W poniedziałek na Politechnice Opolskiej otwarto nowe laboratorium na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Informatyki. Sprzęt o wartości 800 tys. złotych ufundowała prywatna firma. Jest to największa tego typu dotacja z sektora przemysłowego w historii opolskiej uczelni.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym Politechnika Opolska, dzięki nowemu laboratorium studenci mogą pracować na urządzeniach, które są stosowane w przemyśle. Dzięki temu przyszli pracownicy firm stosujących nowoczesne technologie szybciej i efektywniej mogą wdrożyć się do pracy w gospodarce.

Na nowe laboratorium składa się osiem stanowisk dydaktycznych. Dodatkowo firma, która ufundowała laboratorium, zapewniła dziewięć kompletnych zestawów komputerowych, co pozwala w wygodny sposób programować i zarządzać stanowiskami dydaktycznymi.

„Strategią zarówno Katedry Automatyki i całego Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki jest to, żeby każde z laboratoriów miało swojego opiekuna przemysłowego, takiego dobrego ducha, który będzie wspierał dozbrajanie laboratorium tak, żeby nasi studenci faktycznie pracowali na tym, co mogą spotkać kiedyś w przemyśle. Zapraszamy różne firmy do wygłaszania wykładów dla naszych studentów. W związku z tym, że gruntownie zmodyfikowaliśmy tematykę nauczania na praktycznie wszystkich kierunkach na wydziale, bardzo nam brakowało laboratorium, gdzie studenci mogą pracować na nowoczesnym sprzęcie, gdzie te podstawy oraz bardziej zaawansowane elementy nauki sterowników PLC będą mogli poznawać w komfortowych warunkach i naprawdę na wysokim poziomie” – tłumaczył prof. Mirosław Szmajda z PO, cytowany w komunikacie.

Na stanowiskach w nowym laboratorium studenci mogą zdobyć konkretną wiedzę na temat m.in. integracji systemów automatyki, programowania sterowników, falowników. Z laboratorium będą korzystać studenci automatyki i robotyki, elektroniki i systemów komputerowych, a także mechatroniki wspomaganej AI. Można w nim także prowadzić badania naukowe dzięki wyposażeniu modułów w dodatkowe elementy.(PAP)

masz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2021. PAP/Tytus Żmijewski

    ZUS: dorabiających studentów należy później ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/Rektorzy sześciu uczelni apelują o sprzeciw wobec aktów nienawiści skierowanych przeciw migrantom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera