
Do zobaczenia w Polsce w czwartek! - napisał w poniedziałek serwisach społecznościowych Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta przechodzi w Kolonii rehabilitację po 20-dniowym pobycie w kosmosie w ramach misji IGNIS.
„Dziękujemy przyjaciołom i najbliższym, którzy przyjechali do Kolonii. I Wam za wiadomości i każde dobre słowo. Te ostatnie tygodnie to Wasza historia” - napisał w sieci Uznański-Wiśniewski w poście ilustrowanym zdjęciami fotoreportera PAP Leszka Szymańskiego.
I dodał: „Misja trwa - @aleksandrakwisniewska (Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, żona astronauty i posłanka KO - przyp. PAP) wraca dziś na posiedzenie Sejmu, a ja adaptuję się z powrotem do Ziemi pod okiem ekspertów ESA”.
„Do zobaczenia w Polsce w czwartek!” - zapowiedział.
Po powrocie z orbity Uznański-Wiśniewski trafił 16 lipca do Kolonii, gdzie mieści się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów ESA. Tam, w ośrodku Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”, przechodzi rehabilitację, a zespół medycyny kosmicznej ESA monitoruje jego stan zdrowia i kondycję.
15 lipca członkowie misji Ax-4 – Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, Amerykanka Peggy Whitson, Węgier Tibor Kapu oraz indyjski pilot Shubhanshu Shukla – wrócili na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła Dragon Grace, którą przylecieli, wodowała w Pacyfiku w pobliżu San Diego w Kalifornii (USA). Załoga Ax-4 spędziła na stacji 18 dni, a w kosmosie w sumie 20 dni (łącznie z podróżą na i z ISS).
Uznański-Wiśniewski, jak zapowiedział po przylocie do Europy, w Polsce spędzi ok. tygodnia, a później poleci do Stanów Zjednoczonych.
Na powitanie astronauty szukują się jego obserwatorzy i sympatycy. Popularyzator astronomii Karol Wójcicki, twórca fanpage’u „Z głową w gwiazdach”, zachęcił w sieci do udziału w powitaniu na lotnisku. „Co Wy na to, żeby tłumnie i hucznie przywitać drugiego Polaka w kosmosie na polskiej Ziemi?” – napisał w poście na Facebooku. Zaapelował też o zabranie „transparentów, plakatów, laurek, balonów, polskich flag, a nawet kosmicznych przebrań”. (PAP)
abu/ zan/ lm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.