Uczelnie i instytucje

Ruszył cykl otwartych spotkań online o nowej ewaluacji

Adobe Stock
Adobe Stock

Ruszył cykl spotkań „Porozmawiajmy o konkretach”, poświęconych nowym zasadom ewaluacji jakości działalności naukowej. Spotkania przedstawicieli MNiSW, ekspertów - członków specjalnego zespołu, a także środowiska akademickiego odbywają się online. Kolejne spotkanie - w piątek 25 lipca.

„Porozmawiajmy o konkretach” to inicjatywa wiceministry nauki i szkolnictwa wyższego Karoliny Zioło-Pużuk, która od kwietnia przewodniczy pracom liczącego 31 ekspertek i ekspertów Zespołu do spraw opracowania założeń nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej.

Zespół do spraw opracowania założeń nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej ma do końca września wypracować nowe zasady, które zaczną obowiązywać od początku 2026 r.

Zapowiadaną nowością jest ich przedstawienie już w momencie startu kolejnego okresu ewaluacyjnego, a nie w jego trakcie, jak wyglądało to poprzednio. Cykl spotkań „Porozmawiajmy o konkretach” ma sie stać istotnym elementem procesu tworzenia nowych, bardziej transparentnych i odbiurokratyzowanych zasad oceny jakości działalności naukowej - podkreślono na stronie ministerstwa nauki.

– Czas pracy zespołu został wydłużony do końca września, aby umożliwić pełniejsze odniesienie się do wszystkich zgłoszonych postulatów i uwag. Zależy nam na rzetelnym i wnikliwym podejściu, dlatego zaplanowaliśmy cykl spotkań pod hasłem „Porozmawiajmy o konkretach”, które pozwolą na bezpośredni dialog z przedstawicielami środowiska. Wierzymy, że dzięki tym rozmowom wypracujemy rozwiązania najlepiej odpowiadające realnym potrzebom. Chcę też dokonać pewnego podsumowania dotychczasowych prac – podkreśla ministra Karolina Zioło-Pużuk.

Pięć spotkań odbędzie się w formule online, poprzez aplikację Webex. Pierwsze, poświęcone zagadnieniom ogólnym, odbyło się w środę. Wzięło w nim udział niemal 800 osób.

Kolejne odbędą się 25, 28, 29 lipca oraz 1 sierpnia. Dotyczyć będą odpowiednio zagadnień ogólnych, publikacji naukowych – kryterium pierwszego, grantów i efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych – kryterium drugiego oraz wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki– kryterium trzeciego. Nowością jest kryterium czwarte – docelowo obejmujące m.in. obszar kształcenia kadr i wsparcia rozwoju kariery i to jemu będzie poświęcone ostatnie, zamykające cykl „Porozmawiajmy o konkretach” spotkanie.

Więcej na temat spotkań i sposobu dostępu - na tej stronie.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podlaskie/ Miasto Hajnówka przekazało działki pod budowę centrum o drewnie Xylopolis

  • 23.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. PAP/Kinga Majewska

    Minister nauki: realizujemy to, co obiecywaliśmy, i nie zwalniamy tempa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera