
Pijący Amerykanie cierpią na alkoholową chorobę wątroby dwa razy częściej niż 20 lat temu. Najbardziej zagrożone są kobiety, osoby od 45. roku życia, żyjące w biedzie oraz cierpiące na zespół metaboliczny.
Badanie przeprowadzili naukowcy z Keck School of Medicine.
- Alkoholowa choroba wątroby jest główną przyczyną zgonów związanych z chorobami wątroby, a te wyniki są poważnym sygnałem ostrzegawczym dotyczącym zagrożeń związanych z piciem alkoholu - alarmuje dr Brian P. Lee hepatolog i specjalista w zakresie przeszczepów wątroby, główny autor badania opisanego w magazynie „Clinical Gastroenterology and Hepatology”.

Badanie rzuca również światło na strukturę demograficzną pijących alkohol Amerykanów. Jak pokazuje, cztery grupy stanowią obecnie większy odsetek wśród osób pijących nałogowo niż miało to miejsce 20 lat temu.
Naukowcy wymieniają kobiety, dorosłych w wieku 45 lat i starszych, osoby żyjące w ubóstwie oraz z zespołem metabolicznym (to zespół schorzeń, które łącznie zwiększają ryzyko choroby wieńcowej, cukrzycy i udaru).
Już wcześniejsze badania powiązały wymienione populacje z wyższym ryzykiem chorób wątroby w przypadku spożywania alkoholu.
- Uzyskane przez nas wyniki są pierwszą kompleksową analizą demografii nałogowego picia alkoholu i jej związku z chorobami wątroby od lat 90. Dostarczają ważnych, nowych informacji o tym, które grupy społeczne mogą wymagać silniejszych interwencji mających na celu ograniczenia spożycia alkoholu. Mogą one również wyjaśniać wzrost częstości chorób wątroby na przestrzeni lat – podkreśla naukowiec.
Ponadto badanie wykazało, że średni poziom spożycia alkoholu w Stanach Zjednoczonych nie zmienił się przez ostatnie 20 lat – przed pandemią COVID-19 – co sugeruje, że za przedstawiony wzrost zachorowań mogą odpowiadać czynniki inne, niż sama ilość spożywanego alkoholu. Mowa np. o zmieniającym się stanie zdrowia i profilu demograficznym społeczeństwa.
- Nasze wyniki pokazują, że skład amerykańskiego społeczeństwa pod względem osób spożywających alkohol w nadmiarze zmienił się w porównaniu z sytuacją sprzed 20 lat – mówi dr Lee.
On i jego zespół przeanalizowali dane pochodzące z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) - projektu, który ocenia stan zdrowia i odżywienia dorosłych oraz dzieci w Stanach Zjednoczonych, w latach 1999–2020.
Uwzględniono informacje na temat nałogowo pijących osób w wieku od 20 lat.
Badacze mają nadzieję, że uzyskane rezultaty dostarczą lekarzom niezbędnych, aktualnych informacji, które pozwolą lepiej leczyć pacjentów oraz przyczynią się do częstszych badań przesiewowych i interwencji prowadzonych wśród populacji o podwyższonym ryzyku.
Marek Matacz (PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.