
Po raz pierwszy w historii stolica Polski będzie gościć doroczne spotkanie organizacji zrzeszającej menadżerów narodowych programów antarktycznych. Między 5 a 8 sierpnia w Warszawie zaplanowano spotkanie Council of Managers of National Antarctic Programs (COMNAP).
Jak podał w komunikacie resort nauki, na co dzień menadżerowie tworzą warunki do prowadzenia badań polarnych, odpowiadają również za funkcjonowanie stacji badawczych, flot transportowych, zaopatrzenia, bezpieczeństwa i infrastruktury w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi.
MNiSW przypomniało, że COMNAP to jedyna międzynarodowa platforma wymiany wiedzy i współpracy między menadżerami programów antarktycznych. Zrzesza przedstawicieli ponad 30 państw – od Stanów Zjednoczonych, przez Koreę Południową, po Chile. Działalność organizacji koncentruje się wokół zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych warunków dla prowadzenia badań naukowych. Spotkania COMNAP obejmują m.in. koordynację tras statków i samolotów, uzgadnianie modernizacji infrastruktury, wymianę informacji o sprzęcie technicznym, procedurach ratunkowych i ochronie środowiska.
„Obecność Polski w Antarktyce to nie tylko prestiż związany z udziałem w globalnej nauce. To szansa na wpływ na międzynarodowe decyzje, na odpowiedzialny udział w ochronie najbardziej unikalnego ekosystemu Ziemi. To też konkretne zobowiązania i wyzwanie logistyczne porównywalne z misją kosmiczną” – mówi Agnieszka Kruszewska, cytowana w komunikacie. Z ramienia Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk odpowiada ona za zarządzanie Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, a od 10 lat zasiada w zarządzie Polskiego Konsorcjum Polarnego, jest też członkinią Komitetu Badań Polarnych PAN.
„Większość programów antarktycznych nie dysponuje kompletnym zapleczem logistycznym, własnymi statkami, samolotami czy szpitalami. Dlatego współpraca jest podstawą działania. To właśnie w ramach COMNAP rozmawiamy o tym, kto może przewieźć ludzi i sprzęt, gdzie da się połączyć wysiłki różnych krajów” – podkreśla dr Dariusz Puczko, który wspólnie z Agnieszką Kruszewską odpowiada za bieżące funkcjonowanie stacji, w tym logistykę wypraw polarnych. Puczko jest też kierownikiem kompleksowej modernizacji stacji, a w przeszłości był związany z logistyką Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.
Jak wskazano w komunikacie, utrzymywana przez Polskę całoroczna stacja badawcza zlokalizowana na Wyspie Króla Jerzego, działa nieprzerwanie już niemal 50 lat (od 1977 roku). „To jedno z najdłużej działających laboratoriów polarnych w rejonie Antarktyki Zachodniej. Każdego roku zespoły naukowe prowadzą tam monitoringi środowiskowe, badania klimatyczne, geofizyczne i biologiczne, możliwe tylko dzięki precyzyjnie zorganizowanej logistyce” - przypomniano.
Także udział Polski w COMNAP ma długą tradycję - zaznaczono. „Zespół ludzi pracujących dla Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego należy do najbardziej aktywnych uczestników grup regionalnych i eksperckich, m.in. w zakresie infrastruktury, bezpieczeństwa, rekrutacji i wspierania badań środowiskowych. Polska od 1977 roku ma status strony konsultatywnej Układu Antarktycznego, czyli współdecydowania o zasadach funkcjonowania Antarktyki. To status przyznawany tylko państwom aktywnie prowadzącym całoroczne badania naukowe” - podkreślono w komunikacie.
„Wybór Warszawy na miejsce tegorocznego spotkania menadżerów narodowych programów antarktycznych stanowi nie tylko organizacyjne wyróżnienie, ale także okazję do podkreślenia znaczenia polskiej obecności na południowym krańcu świata” – podsumowuje Agnieszka Kruszewska, która w latach 2017-2021 pełniła rolę wiceprzewodniczącej COMNAP.
Spotkanie w Warszawie jest przeznaczone wyłącznie dla członków organizacji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Przedsięwzięciu patronują Prezes Polskiej Akademii Nauk, Komitet Badań Polarnych PAN, Polskie Konsorcjum Polarne.(PAP)
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.