Uczelnie i instytucje

MNiSW: w przyszłym tygodniu spotkanie ministrów nauki i finansów nt. finansowania nauki

Warszawa, 13.01.2026. Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański (2P) i minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (C) przed rozpoczęciem posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 13.01.2026. Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański (2P) i minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (C) przed rozpoczęciem posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

W przyszłym tygodniu minister nauki Marcin Kulasek będzie rozmawiał z ministrem finansów Andrzejem Domańskim o harmonogramie poprawy finansowania nauki i warunków pracy badaczy - poinformował PAP resort nauki. To pokłosie kolejnej petycji naukowców, którzy domagają się m.in. zwiększenia nakładów na naukę do 3 proc. PKB.

Autorzy opublikowanej w ubiegłym tygodniu petycji zawarli w niej także postulaty dotyczące zatrudnienia naukowców i prowadzenia badań naukowych. Na koniec maja zapowiedzieli zaś akcję protestacyjną.

W odpowiedzi na pytanie PAP o tę sprawę, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zapewniło, że „z pełną uwagą dostrzega postulaty zgłaszane przez środowisko naukowe”. „Głos badaczy, doktorantów oraz pracowników uczelni jest dla nas kluczowy w debacie o przyszłości polskiej nauki. Szanujemy prawo do wyrażania oczekiwań i traktujemy zapowiadany protest jako wyraz determinacji środowiska, która jest nam bliska, wspólnie dążymy do budowy silnej i nowoczesnej nauki” - zaznaczono w odpowiedzi przekazanej PAP przez biuro prasowego MNiSW,

Resort podkreślił przy tym, że „wiele obecnych wyzwań, w tym kwestie wynagrodzeń, to problemy systemowe narastające przez lata”, a ich rozwiązanie „wymaga sukcesywnego zwiększania nakładów na ten sektor”.

„Dlatego priorytetem jest dla nas ścisła współpraca z resortem finansów. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie ministra nauki z ministrem finansów, poświęcone wypracowaniu konkretnego harmonogramu poprawy finansowania nauki oraz warunków pracy badaczy. Naszym celem jest przejście od doraźnych działań do stabilnego, długofalowego wzrostu inwestycji w naukę” – poinformowano.

MNiSW zapowiedziało też równoległą „intensyfikację działań wzmacniających sektor”. „Skupiamy się na zwiększaniu subwencji, inwestycjach w infrastrukturę badawczą oraz maksymalizacji udziału Polski w prestiżowych programach unijnych. Chcemy dostarczać naukowcom narzędzi, które pozwolą im skuteczniej sięgać po europejskie granty (np. ERC czy Horyzont Europa)” – wskazano.

Najnowsza petycja przedstawicieli polskich naukowców dotyczy apelu o zwiększenie finansowania nauki do 3 proc. PKB (obecnie to nieco ponad 1 proc.) i postulatów dotyczących zatrudnienia naukowców i prowadzenia badań naukowych. Rozpoczyna się od postulatu powiązania „skrajnie niekonkurencyjnych” wynagrodzeń w nauce ze średnią pensją w sektorze przedsiębiorstw oraz objęcia mechanizmem podwyżek wszystkich pracowników sektorów nauki. Drugi punkt dotyczy „stabilnych i godnych warunków dla studentów i doktorantów”, a trzeci – zwiększenia finansowania badań naukowych – poprzez stałe zwiększenie podstawowej subwencji jednostek.

Zbiórka podpisów online trwa od ubiegłej środy. W ciągu tygodnia pod petycją podpisało się prawie 9 tys. osób, w tym przedstawiciele ośrodków i instytucji badawczych z całej Polski.

Jednocześnie organizatorzy zapowiedzieli na 27 maja protest „przeciwko wygaszaniu sektora nauki”. Jak wskazali, decyzja ta jest efektem „systematycznego ignorowania” przez polityków ich głosu wyrażanego w formie akcji, petycji czy dyskusji na komisjach sejmowych.

Ponadto, w ramach całej akcji codziennie w portalach społecznościowych prezentowane są sylwetki polskich naukowców, studentów, doktorantów, którzy opowiadają o swoich badaniach i o tym, jakie korzyści może przynieść ich lepsze finansowanie.

W ubiegłotygodniowej rozmowie z PAP wiceminister nauki prof. Marek Gzik podkreślił, że jako przedstawiciel środowiska naukowego rozumie jego potrzeby i oczekiwania. Przyznał, że budżet na naukę jest daleki od marzeń. Zapewnił jednak, że resort robi, co w jego mocy, np. podwyższając wynagrodzenia.

Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera