POLSA: monitorujemy obiekt, którego przelot może przebiegać m.in. nad Polską

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Centrum Operacyjne SSA POLSA monitoruje ponowne wejście w atmosferę obiektu, którego przelot może przebiegać m.in. nad Europą, w tym nad Polską. Według szacunków okno jego wejścia w atmosferę obejmuje okres od 16 maja, godz. 08.43, do 17 maja, godz. 13.49 czasu polskiego - poinformowała POLSA.

Monitorowany obiekt to FREGAT R/B (NORAD: 68537, COSPAR: 2026-061S), który został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 23 marca 2026 r. z kosmodromu w Plesiecku (Rosja).

„Aktualnie szacowane okno wejścia w atmosferę to okres od 16 maja, godz. 08:43 do 17 maja, godz. 13:49 czasu polskiego. Ze względu na parametry orbity przelot obiektu może przebiegać m.in. nad Europą, w tym nad Polską" - podała Polska Agencja Kosmiczna w czwartkowym komunikacie.

Według agencji z uwagi na szacowaną masę obiektu, która wynosi około 1000 kg, oraz brak pełnych danych o jego konstrukcji, nie można wykluczyć, że jego fragmenty przetrwają wejście w atmosferę.

„Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a odpowiednie służby i instytucje są informowane zgodnie z obowiązującymi procedurami” - zapewniła POLSA, apelując przy tym o śledzenie wyłącznie oficjalnych komunikatów. (PAP)

ekr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Poznań, 24.06.2026. Forum Sektora Kosmicznego 2026 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, 24 bm. Organizatorem wydarzenia jest Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. (aldg) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Ekspert: współczesne działania wojskowe nie mogą się obyć bez wsparcia z kosmosu

  • 18.05.2026. Na zdjęciu dyrektor ds. międzynarodowych w Creotech Instruments SA, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorz Wrochna przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Prof. Wrochna: dotychczas nie wykorzystaliśmy potencjału edukacyjnego misji Uznańskiego-Wiśniewskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera