<strong>Przeszło 70 unikatowych zdjęć z wyprawy Arkadego Fiedlera na Madagaskar zaprezentowano w Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie k./Poznania. </strong>Wśród nich są m.in. zdjęcia podróżnika z jego malgaską żoną.
Na początku roku wystawę 30 fotografii przygotowała National Geographic Polska z okazji setnego numeru swojego czasopisma poświęconego Fiedlerowi.
"Kiedy w ubiegłym roku wznowiona została książka +Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo+, zdjęcia z tej książki opublikował styczniowy magazyn National Geographic. Powstała również wystawa składająca się z trzydziestu zdjęć. Mamy obiecane, że w przyszłym roku przyjedzie ona do Puszczykowa, ale nie chcieliśmy czekać. Dlatego przygotowaliśmy własną wystawę w rozszerzonej wersji" - powiedział PAP Marek Fiedler.
Zdjęcia dokumentują życie codzienne mieszkańców wsi Ambinanitelo, w której podróżnik mieszkał kilkanaście miesięcy.
Jak przypomniał Fiedler, aby zaskarbić sobie zaufanie Malgaszów, jego ojciec zgodził się na "czasowe małżeństwo".
"Ojciec, żeby go przyjęli w tej wiosce, musiał ożenić się. Malgaszowie uznawali wówczas instytucję +czasowego małżeństwa+. Ojciec na pewien czas dostał za żonę dziewczynę o imieniu Velomody. Wtedy został zaakceptowany przez mieszkańców wioski" - powiedział Fiedler.
Arkady Fiedler opisał swój pobyt w wydanej w 1946 roku w Londynie książce "Radosny ptak Drongo". Polskie wydanie, ocenzurowane i pozbawione m.in. "nieobyczajnego" wątku "czasowego małżeństwa" ukazało się w 1952 roku pod tytułem "Gorąca wieś Ambinanitelo".
W 2007 roku wydawnictwo "Bernardinum", które podjęło się wydania wszystkich książek Arkadego Fiedlera, wznowiło pozycję wzbogaconą o ocenzurowane fragmenty.
Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy.
W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Dzieło Fiedlera seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. RPO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.