Szósty wielki grobowiec megalityczny sprzed 5 tys. lat odkryli archeolodzy w Słonowicach (powiat Kazimierza Wielka).
Ukryte pod ziemią ślady grobowca zostały zlokalizowane dzięki przeprowadzonym wiosną sondażom geofizycznym.
UNIKATOWE SKUPISKO GROBOWCÓW
W Słonowicach znajduje się unikatowe w skali europejskiej skupisko wielkich grobowców wzniesionych ponad 5 tys. lat temu przez ludność kultury pucharów lejkowatych, zwaną tak od charakterystycznego kształtu używanej przez nią ceramiki.
Kultura pucharów lejkowatych rozwijała się na ziemiach polskich około 3200-3000 lat p.n.e.
Pozostawiła po sobie wielkie grobowce w kształcie nasypów ziemnych kryjących kamienne, lub drewniane komory.
Grobowce w Słonowicach, badane już 23 lata, przewyższają rozmiarami podobne obiekty znane z terenów środkowej Europy.
Największy z nich - w kształcie trapezu - miał 120 m długości i w szerszym boku 10 m.
Pierwotna wysokość tych grobowców dochodziła do 5 m, ale w ciągu tysięcy lat nasypy zostały niemal całkowicie zerodowane. Zachowały się tylko podziemne części oraz ślady drewnianej obudowy.
POLSKIE PIRAMIDY
Pod wielkimi nasypami ziemnymi znajdują się pojedyncze pochówki. Były to grobowce osób szczególnie ważnych - wodzów, lub kapłanów.
Te monumentalne grobowce nazwano \"polskimi piramidami\". Spełniały one podobną rolę jak piramidy egipskie i budowano je wysiłkiem całej społeczności.
\"Budzą podziw umiejętności inżynierskie i zdolności organizacyjne budowniczych grobowców\" - mówi kierujący badaniami dr Krzysztof Tunia z krakowskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN http://www.archeo.pan.krakow.pl/
Na lessowych glebach w rejonie Kazimierzy Wielkiej, gdzie brakowało wielkich głazów, komory grobowe budowano z drewna. Drewnianymi balami umacniano też nasypy ziemne.
\"Wymagało to wyrębu, transportu i obróbki wielkiej ilości drzew. Budowniczowie grobowca musieli też wykonać prace ziemne o dużym zasięgu. Pamiętajmy, że była to kultura neolityczna posługująca się kamiennymi narzędziami\" - zwraca uwagę dr Tunia.
* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *
5 sierpnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.