W Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypadają przeciętnie dwa stanowiska archeologiczne. Archeologiczne Zdjęcie Polski (AZP), czyli opisanie wszystkich miejsc w naszym kraju, w których mogą się znajdować stanowiska archeologiczne, będzie gotowa za sześć lat. To gigantyczne przedsięwzięcie - informuje Marek Gierlach z 400 TYSIĘCY GRODZISK, OBOZÓW, OSAD
Dla laika wyglądają one zupełnie zwyczajnie. Oko archeologa potrafi jednak rozpoznać ślady prasłowiańskich grodzisk, osad, a nawet kilkumiesięcznych obozów. Aby znaleźć takie stanowisko archeolodzy badają źródła pisane, prowadzą wywiady wśród ludności, a przede wszystkim uważnie oglądają miejsce po miejscu.
Podczas 25 lat realizacji programu AZP zbadano w ten sposób 84 procent powierzchni Polski. Udało się odkryć i udokumentować 400 tys. stanowisk archeologicznych.
Dzięki tegorocznemu dofinansowaniu Ministerstwa Kultury prace, prowadzone od 1978 roku, będą przebiegały szybciej.
\"W 2004 roku rozpoczęto intensyfikację badań AZP w oparciu o dotację z ministerstwa kultury, pierwszą od ponad 10 lat dotację z budżetu centralnego. Pozwoli to na ukończenie prac nad Archeologicznym Zdjęciem Polski w ciągu 6 lat\" - mówi Marek Gierlach.
W tym roku dotacja Ministerstwa Kultury przeznaczona na realizację AZP wynosi 781 tys. zł.
WIEDZA POTRZEBNA NIE TYLKO NAUKOWCOM
Wiedza uzyskiwana dzięki zdjęciu wykorzystywana jest nie tylko przez naukowców. Polskie prawo nakłada na inwestorów budowlanych obowiązek pokrywania kosztów badania pod względem archeologicznym stanowiska budowy. W interesie inwestorów jest więc takie zaplanowanie np. trasy autostrad, by przebiegały one w miejscach nieatrakcyjnych archeologicznie. Dokładna mapa, pokazująca zagęszczenie stanowisk archeologicznych, jest w takich wypadkach bardzo przydatna.
EWENEMENT NA ŚWIATOWĄ SKALĘ
Archeologiczne Zdjęcie Polski jest ewenementem w skali światowej. Nigdzie nie prowadzono dotychczas takich badań z tak wielkim rozmachem.
Jak podkreśla Marek Gierlach, do zbadania pozostało jeszcze około 1350 stanowisk. Najwięcej \"białych plam\" na Archeologicznym Zdjęciu Polski jest w województwach: małopolskim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim.
Informacje zebrane w ramach programu AZP publikowane są m.in. w internetowej bazie danych e-ARCHEO.
PAP - Nauka w Polsce, Agata Szwedowicz
7 października 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.