Dlaczego bojery są szybsze niż wiatr?

Konstrukcje bojerowe - ślizgi - mogą przekraczać aktualną prędkość wiatru. To właśnie jest zasadnicza różnica między bojerem, a żaglówką. O tym, że bojery rozwijają prędkości przekraczające 100 km na godzinę decyduje bowiem nie tylko wiatr, ale także małe opory towarzyszące ruchowi płóz na lodzie. Na temat żeglarstwa lodowego pisze w najnowszym numerze \"Świata Techniki\" Wojciech Kuźnicki.

WZMOCNIONE PODMUCHY

W żeglarstwie wodnym opory łodzi pokonującej fale zwiększają się w miarę wzrostu szybkości, z jaką się ona porusza. W przypadku bojera jest inaczej - opory związane z ruchem płóz na lodzie nie rosną wraz z prędkością bojera - wyjaśnia Kuźnicki.

Na bojer działa bowiem \"wzmocniony\" wiatr. Jest on wypadkową wiatru rzeczywistego oraz wiatru własnego, który powstaje w czasie ruchu bojera.

Wiatr rzeczywisty jest zazwyczaj zbyt słaby, aby zdołał pokonać opór statyczny ślizgu, dlatego rzadko może on wystartować samodzielnie, bez udziału ludzkich mięśni. W praktyce oznacza to, że bojer trzeba popchnąć.

Ślizgi buduje się z drewna lub tworzyw sztucznych i laminatów. Płozy są ze stali, a żagiel - z dakronu. Jednomiejscowy ślizg sterowany jest rumplem. Sternik przyjmuje pozycję półleżącą w kokpicie, nogami do przodu.

LODOWA ROZRYWKA

Żeglarstwo lodowe narodziło się w XVI wieku w Holandii. Choć nie sprawdziło się jako żeglarstwo użytkowe, pozostało rozrywką, a z czasem stało się sportem.

W Polsce zainteresował się nim mieszkaniec Chojnic, Otton Weiland, który w latach 1918-1919 był głównym propagatorem tego sportu w naszym kraju. W dwudziestoleciu międzywojennym bojery stały się dyscypliną sportową należącą do Polskiego Związku Żeglarskiego.

W światowym i polskim żeglarstwie lodowym dominuje obecnie ślizg klasy DN. Powstał on w wyniku konkursu na mały i tani bojer, zorganizowanego w 1937 roku przez amerykańską gazetę \"Detroit News\" - wyjaśnia autor.

Ślizg tej klasy ma około 4 m długości, rozstaw płóz bocznych do 2,5 metra, masę całkowitą od 60 do 75 kg. Powierzchnia ożaglowania wynosi 6,25 m kw.

Nauka w Polsce - Bogusława Szumiec-Presch

8 marca 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera