Żeglarska "pogodynka.pl" wystartowała w rocznicę białego szkwału

Portal <strong>&quot;Żagle Pogodynka.pl&quot;</strong>  został uruchomiony w internecie. Można na nim znaleźć aktualne prognozy dla amatorów sportów wodnych oraz ostrzeżenia przez niebezpieczeństwami takimi jak ubiegłoroczny biały szkwał na Mazurach.

Jak wynika z informacji opublikowanej na portalu, prognozy pogody oferowane przez "Żagle Pogodynka.pl" obejmują swym zasięgiem wszystkie najważniejsze akweny w Polsce, a docelowo również najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia sportów wodnych akweny zagraniczne. Ich opracowaniem zajmują się 24 godziny na dobę specjaliści-synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Podstawową ideą działania portalu jest zwiększenie bezpieczeństwa na wodzie, poprzez dostarczanie szeregu praktycznych informacji z zakresu meteorologii, które pomogą zrozumieć zjawiska meteo i ich wpływ na bezpieczeństwo, ale także zaplanować urlop na wodzie w odpowiednim miejscu i czasie. Dodatkowym atutem serwisu będzie dostęp do profesjonalnych, synoptycznych prognoz pogody drogą wiadomości tekstowych SMS" - napisano na stronie.

21 sierpnia minęła pierwsza rocznica przejścia przez mazurskie jeziora białego szkwału, czyli bardzo silnego, nagłego wiatru, którego prędkość dochodziła do 12 stopni w skali Beauforta. W kilka minut wysokie fale i wiatr wywróciły kilkadziesiąt łodzi i kajaków, utonęło 12 osób, ratownicy wyratowali z wody 87 osób.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera