
<p><strong>Nie piSHmy ff TeN Sposoop</strong> <strong>- to nie błąd, lecz zapisany internetowym slangiem apel o... czystość języka polskiego.</strong> "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że sieciowe rozmowy dawno wymknęły się sztywnym regułom. W internecie dominuje dążenie do uproszczenia, wygody, a także - kulturowej odrębności.</p>
"We współczesnej komunikacji coraz więcej jest hieroglifów, pisma obrazkowego, nie należy jednak tego potępiać" - mówi dr hab. Radosław Pawelec z Instytutu Języka Polskiego UW.
"Internet wytwarza swoje rebusy. To nie prymitywizacja, ale naturalna modyfikacja związana ze zmianami kulturowymi" - dodaje.
Charakterystyczny dla internetowego języka jest skrót. Części słów są po prostu ucinane, jak w "pozdro" i "cze". Królują akronimy zaczerpnięte z angielskiego: THX - thanks, choć przybywa i polskich: ChOTP - chcesz o tym porozmawiać?
Internetowe rozmowy to nie tylko dążenie do skrótu, ale też zabawa, budująca wspólnotę użytkowników sieci - czytamy w "Rzeczpospolitej". MOW
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.