Dolnośląskie/ Leśnicy posadzą niemal 10 tys. jarząbów

Fot. PAP/ Piotr Polak 29.04.2017
Fot. PAP/ Piotr Polak 29.04.2017

Niemal 10 tys. jarząbów posadzą leśnicy w dolnośląskich lasach w ramach akcji, który rozpocznie się na wiosnę przyszłego roku. Celem akcji jest zachowanie rodzimego drzewostanu w krajobrazie Dolnego Śląska.

Jak poinformował PAP rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) Robert Borkacki, nasadzenia jarząbów będą prowadzone m.in. na terenach, na których jest wyznaczona europejska sieć ekologiczna NATURA 2000 w nadleśnictwie Milicz, w tym na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, a także w nadleśnictwach Lwówek Śląski, Wałbrzych, Świętoszów i Złotoryja.

„Akcja sadzenia rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Wartość tego przedsięwzięcia to 188 tys. zł, w tym dotacja z Funduszu wyniesie około 112 tys. zł” - podał Borkacki.

Organizatorzy podkreślają, że celem projektu jest zachowanie rodzimych drzew w krajobrazie Dolnego Śląska.

Jarząb należy do grupy najrzadszych gatunków drzew leśnych w Polsce i podlega ścisłej ochronie. „Przyrodnicy naliczyli na Dolnym Śląsku tylko około 640 drzew tego gatunku” - powiedział Borkacki.(PAP)

autorzy: Agata Tomczyńska i Piotr Doczekalski

edytor: Marek Michałowski

ato/ pdo/ maro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera