Ekolodzy: pomyślmy o zwierzętach i bawmy się mniej "wystrzałowo"

Fajerwerki, źródło PAP
Fajerwerki, źródło PAP

Sylwestrowe wystrzały fajerwerków wywołują u zwierząt ogromny stres. Jeżeli możemy, to zadbajmy o zdrowie i życie swych pupili, a także dzikich zwierząt, i bawmy się mniej wystrzałowo – zaapelowali w czwartek ekolodzy z Klubu Gaja.

"Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza słuchu, oraz zupełnie inną percepcję. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszą huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zwierzęta zarówno domowe, jak i dzikie" – powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Ekolog przypomniał, że drzewa i krzewy na osiedlach, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. "Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, chowając się przed wystrzałami. (...) Jeżeli możemy, zadbajmy o zdrowie i życie swych pupili, a także dzikich zwierząt, i bawmy się mniej wystrzałowo. (...) Organizując zabawę sylwestrową, zastanówmy się, czy nasza satysfakcja nie będzie krzywdziła innych stworzeń" – powiedział Bożek.

Szef Klubu Gaja przypomniał, że do sylwestra warto się przygotować i zapewnić zwierzętom poczucie bezpieczeństwa. "Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot wychodzi poza dom, zamknijmy go w mieszkaniu, aby nie wpadł pod samochód w strachu wywołanym nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu" – poinstruował.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które maja pomóc zrozumieć pozycję człowieka w ekosystemie.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ karo/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta

  •  24.12.2021 PAP/Leszek Szymański

    Psycholożka: święta po stracie bliskiej osoby nie muszą być jak z reklamy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera