Warszawa/ Na wyspie na Wiśle zamieszkało stado owiec i kóz

owce, źródło: PAP
owce, źródło: PAP

Na wyspie na Wiśle, niedaleko mostu Gdańskiego w Warszawie zamieszkało stado owiec i kóz. Jak tłumaczy urząd miasta, chodzi o przygotowanie terenu pod miejsca lęgowe dla ptaków.

Liczące kilkadziesiąt sztuk stado (w którym są m.in. owce rasy wrzosówka i merynos polski) przyjechało spod Warszawy, gdzie również pasie się nad Wisłą. Jak informuje wydział prasowy Urzędu m.st. Warszawy, w zależności od warunków pogodowych, a przede wszystkim stanu wody w Wiśle, zwierzęta będą mogły przebywać na wyspie aż do marca. Wypas prowadzony jest przez właściciela zwierząt.

Owce i kozy, które zamieszkały na wyspie, mają przed sobą bardzo ważne zadanie. Mają usunąć, czyli zjeść część roślin na wyspie, tak by w nowym sezonie chętnie lęgły się tu ptaki. Przede wszystkim chodzi o to, by zachęcić do tego ptaki z rzędu siewkowych tj. rybitwy, mewy i sieweczki.

Ptaki siewkowe bardzo lubią teren środkowej Wisły z licznie występującymi w nurcie ławicami piaszczystymi i wyspami. Na takich właśnie terenach zakładają gniazda – niewielkie wgłębienia w piasku, tworząc kolonie lęgowe. W 2015r. w ramach projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl powstała wyspa, na której prowadzony jest obecnie wypas. Porasta ona szybko wysoką roślinnością, a żeby doszło do lęgów, konieczne jest utrzymanie rozległych piaszczystych terenów z niewielką ilością zarośli.

"Mamy nadzieję, że wypasane owce oraz kozy pomogą w realizacji tego zadania i realnie przyczynia się do uzyskania sukcesu lęgowego na tym obszarze" – tłumaczy kierownik Projektu LIFE+ Iwona Zwolińska. Przypomina, że to właśnie na warszawskim odcinku międzywala Wisły bytują gatunki rzadkie w skali europejskiej, jak na przykład rybitwa białoczelna. "To m.in. z myślą o nich w ramach projektu utworzyliśmy sztuczne wyspy, stałe i pływające, na których ptaki mogą stosunkowo bezpiecznie przystępować do lęgów" - dodaje.

Pilotażowe "Naturalne koszenie" roślinności przez owce i kozy prowadzone jest przez warszawski Zarząd Zieleni w ramach projektu "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej", który otrzymał dofinansowanie z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wydział prasowy miasta zaznacza, że jeśli projekt przyniesie pożądane efekty może być kontynuowany, a wypas prowadzony będzie w innych trudnodostępnych dla kosiarek obszarach nadwiślańskich.

Warszawski odcinek międzywala Wisły jest częścią utworzonego w 2004 roku obszaru Natura 2000 "Dolina Środkowej Wisły". (PAP)

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera