
Promowanie nauk ścisłych, głównie technicznych, wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie młodych ludzi do wybierania takich kierunków kształcenia zakłada współpraca Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza z Uniwersytetem Rzeszowskim (UR).
Obydwa podmioty podpisały umowę w tej sprawie. Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Maciej Ulita wspólne działania podejmowane w ramach współpracy mają przede wszystkim zwiększyć popularność nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży i zachęcić do wybierania takich kierunków w procesie edukacji.
Prezes Fundacji Marek Darecki wyraził nadzieję, że współpraca z UR, czyli na linii nauka - przemysł stworzy nowe możliwości rozwoju dla działalności Fundacji.
„Cieszy nas również pełne zrozumienie wagi pracy z dziećmi i młodzieżą. Fundacja wraz UR zadbają o to, aby pomóc młodym ludziom lepiej przygotować się do wyzwań wynikających z IV rewolucji technologicznej, która do nas dociera w tak szybkim tempie” – powiedział Darecki.
W podobnym tonie współpracę ocenił też prorektor ds. Studenckich i Kształcenia UR dr hab. Wojciech Walat. Wyraził przekonanie, że promowanie dyscyplin technicznych już wśród najmłodszych przyczyni się do tego, że w przyszłości pojawią się „wielcy inżynierowie naszego środowiska uniwersyteckiego i Doliny Lotniczej” – zaznaczył Walat.
Zakres merytoryczny zajęć dydaktycznych dla dzieci będzie się pokrywał z zajęciami prowadzonymi od wielu lat przez Fundację na „Politechnice Dziecięcej”. Jednak od teraz zajęcia będą odbywać się pod nazwą „Dziecięcy Uniwersytet Techniczny” w budynkach UR.
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oficjalnie działa od marca 2013 roku. Założycielem Fundacji jest Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza", a patronem Politechnika Rzeszowska. Fundacja zajmuje się m.in. prowadzeniem zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z Podkarpacia.
Jednym z nich była "Politechnika Dziecięca", której zajęcia dla uczniów szkół podstawowych odbywały się w formie stacjonarnej na terenie Politechniki Rzeszowskiej oraz wyjazdowej w innych miastach regionu. (PAP)
PAP - Nauka w Polsce
autor: Agnieszka Pipała
api/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.