Rolnictwo na Saharze sprzed 10 tys. lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ok. 10 tys. lat temu na zielonej Saharze rozwijała się uprawa roli i magazynowano ziarna zbóż – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Plants”.

Naukowcy z uniwersytetów w Huddersfield (W. Brytania) i w Modenie (Włochy) analizowali próbki zbóż pochodzące ze stanowiska Takarkori sprzed 10 tys. lat, kiedy Sahara była jeszcze zielonym obszarem. Ziarna w liczbie ok. 200 tys. znajdowały się niewielkich zgrupowaniach.

Badania dowiodły, że już 10 tys. lat temu uprawiano i magazynowano w tym rejonie zboże.

W trakcie badań pojawiła się hipoteza, że to nie ludzie zbierali ziarno, ale mrówki. Jednak najnowsze wyniki wykluczyły taką możliwość. Tym samym jest to najstarsze świadectwo archeologiczne magazynowania zboża w Afryce.

Na stanowisku odnaleziono również resztki koszyków plecionych z korzeni, służących prawdopodobnie do zbierania ziarna. Z kolei badania fizykochemiczne ścianek ceramiki pozwoliły na identyfikację śladów wywaru ze zboża i serów.

Więcej: www.hud.ac.uk/news/2018/march/entomologistconfirmsfirstsaharanfarming10000yearsago/

(PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

  •  02.10.2020.  EPA/ANTONIO BAT

    Chorwacja/ W Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera