Trwa nabór utalentowanych naukowców do konkursu Falling Walls Lab

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trzyminutowe wystąpienia na temat swoich badań mają zaprezentować uczestnicy konkursu Falling Walls Lab. Właśnie ruszył nabór do warszawskiej odsłony współzawodnictwa. Zwycięzca pojedzie na finał, który w listopadzie odbędzie się w Berlinie.

Pierwsza konferencja z cyklu Falling Walls miała miejsce w 2009 roku. Nazwa i termin odbywającej się co roku imprezy (8-9 listopada) nawiązują do kolejnych rocznic od obalenia muru berlińskiego i zakończenia zimnej wojny. Tytuł nawiązuje również do przełamywania naukowych barier i wyzwań współczesności. W konferencji biorą udział wybitni naukowcy, w tym nobliści, jak również przedstawiciele świata biznesu.

Jednym z elementów wydarzenia jest również Falling Walls Lab. W tej części swoje trzyminutowe wystąpienia przedstawiają utalentowani naukowcy, zarówno studenci studiów magisterskich, doktoranckich i doktorzy, jak również przedsiębiorcy, twórcy start-upów, wynalazcy, pomysłodawcy ciekawych rozwiązań biznesowych. Konferencja otwarta jest na wszystkie dziedziny wiedzy.

Do Berlina przyjadą zwycięzcy z regionalnych odsłon Falling Walls Lab, które odbywają się w kilkudziesięciu miastach na całym świecie, m.in. w Warszawie. Swoje kandydatury można zgłaszać za pośrednictwem formularza do 31 sierpnia. Warszawskie kwalifikacje odbędą się 22 września w Centrum Fizyki Teoretycznej (CFT) PAN.

Jak powiedział PAP koordynator Falling Walls Lab Warsaw dr Krzysztof Pawłowski z CFT PAN, główną nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Berlina na finał światowy. "Tam jest szansa zaprezentowania siebie i swoich badań lub pomysłów przed ważnymi tego świata - w konferencji biorą udział nobliści, czołowi politycy niemieccy, przedstawiciele największych firm światowych. Konkurs jest rozpoznawalny na świecie, więc laureaci zostają dostrzeżeni" - zapewnił.

W jego ocenie konkurs jest też formą popularyzacji nauki. "Falling Walls zmusza uczestników, aby w sposób zwięzły i przejrzysty opowiedzieli o swoich badaniach" - dodał.

W zeszłym roku w Falling Walls Lab w Berlinie zaprezentowało swoje badania dwóch polskich naukowców. Dr Michał Tomza z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał o użyciu symulacji kwantowych do zrozumienia właściwości projektowanych materiałów. Natomiast Jakub Jankowski z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o zasadzie holograficznej i jej możliwym wykorzystaniu w rozwiązaniu problemu uwięzienia kwarków.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera