Autorki pomysłów dot. badań przedklinicznych oraz jakości wody - nagrodzone w Falling Walls Lab Warsaw

materiały prasowe Pro Science
materiały prasowe Pro Science

Agnieszka Żuchowska z PW zajmuje się badaniami przedklinicznymi nowych leków, Kiranmai Uppuluri z Łukasiewicza - jakością wody. Zostały one ex aequo zwyciężczyniami Falling Walls Lab Warsaw - konkursu dla osób zainteresowanych "burzeniem murów" - problemów obserwowanych w nauce, edukacji czy społeczeństwie.

W finale konkursu Falling Walls Lab Warsaw, który odbył się w czwartek na Politechnice Warszawskiej, uczestniczyło 20 studentów, doktorantów, młodych pracowników naukowych i innowatorów z całej Polski.

Wyłoniono dwie zwyciężczynie, które wystąpią podczas finału konkursu w Berlinie: Agnieszkę Żuchowską z Politechniki Warszawskiej i Kiranmai Uppuluri z Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Praca Agnieszki Żuchowskiej dotyczy usprawnienia badań przedklinicznych kandydatów na nowe leki. Definiując problem, zauważyła ona, że obecnie brakuje odpowiednich metod oceny substancji, jakie powstają na przedklinicznym etapie poszukiwania nowych terapii i leków. Jako rozwiązanie Żuchowska proponuje opracowanie mikroplatformy multi-Organ-on-Chip, czyli - w uproszczeniu - kombinacji tkanek i organów na chipie, a także dostosowanego do nich systemu dozowania kandydata na lek. Układ taki pozwalałby testować skuteczność nowych leków przed ich dopuszczeniem do badań na zwierzętach i ludziach. Rozwiązanie to pozwoli zwiększyć niezawodność wyników uzyskanych w badaniach przedklinicznych.

"Badania przedkliniczne są bardzo ważnym elementem rozwoju nowych terapii. Przedstawiona przez Agnieszkę Żuchowską idea ma ogromny potencjał innowacyjny i może zwiększyć skuteczność badań przedklinicznych, przyspieszając proces rozwoju nowych leków" - uzasadniło jury konkursu.

Druga laureatka pierwszego miejsca, Kiranmai Uppuluri, zajęła się problemem jakości wody. Jak zaznaczyła, związany z wodą kryzys ma zasięg globalny, a problemem jest brak aktualnych danych i wysokie koszty urządzeń laboratoryjnych potrzebnych do monitoringu. To z kolei utrudnia podejmowanie przez władze decyzji dotyczące ochrony wód i pogarsza dostęp ludzi do bezpiecznej wody.

Jako rozwiązanie problemu Uppuluri zaproponowała narzędzie umożliwiające kontrolę poziomu zanieczyszczenia zbiorników wodnych. Chodzi o działający w czasie rzeczywistym, przenośny system do badania wody, który dane z badania przekazuje w sposób zdalny. System jest tańszy, prostszy i działa szybciej, niż stosowane obecnie analizy laboratoryjne. Zawiera czujniki wykonane z powszechnie dostępnych, tanich i ekologicznych materiałów. Powstały one w ramach szerszego projektu AQUASENSE, angazującego 14 zespołów z 9 krajów Europy.

"Prezentowany przez laureatkę temat pokazuje, jak poprawić nasze bezpieczeństwo w tak ważnym zakresie, jakim jest dostęp do czystej wody. W rozwiązaniu tego problemu pomaga technologia, angażująca m.in. rozwiązania z zakresu elektroniki, czujników czy informatyki. To, jak ważny jest to problem - i jakie jest znaczenie szybkiej reakcji - obserwowaliśmy również w ostatnich tygodniach w Polsce" (w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze - PAP) - zaznaczyło jury w uzasadnieniu.

Za swoje wystąpienie Kiranmai Uppuluri zyskała również nagrodę publiczności.

Drugie miejsce zajęła Sada Raza z Polskiej Akademii Nauk, trzecie - Mikołaj Więckowski z Politechniki Warszawskiej.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 kandydatów. "Przeprowadziliśmy jedną z najskuteczniejszych rekrutacji do Falling Walls Lab na świecie – w tym roku zostało zorganizowanych 60 konkursów. Jesteśmy w gronie TOP5 organizatorów pod względem naboru" - informowała Natalia Osica, założycielka organizującej konkurs firmy "pro science".

W jury oceniającym wystąpienia zasiadała m.in. Anna Ślązak, szefowa serwisu Nauka w Polsce i działu nauki PAP. Przewodniczącym jury jest Michał Proszowski, reprezentujący pro science. W jurorskim gronie znaleźli się również: prof. Mariusz Malinowski, prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej; Aureliusz Górski, współzałożyciel Cambridge Innovation Center Warsaw, dyrektor wykonawczy Fundacji Venture Café Warsaw; Anita Karwowska, dziennikarka Gazety Wyborczej; Magdalena Lemańska, dziennikarka Forbes Polska; Naveed Syed, sekretarz generalny ENHANCE; Anna Terlecka, szefowa R&B Adamed Pharma.

Zwycięstwo w warszawskim Falling Walls Lab oznacza podróż do Berlina i szansę na zdobycie tytułu “Breakthrough Winner of the Year” w kategorii “Emerging Talents”, udział w konferencji Falling Walls zaplanowanej w dniach 7-9 listopada, jak i w warsztatach oraz spotkaniach organizowanych dla zwycięzców ze wszystkich krajów.

Wystąpienia finałowe zostały nagrane i utrwalone w formie prezentacji wideo w internetowej bibliotece treści Falling Walls, co zwiększa widoczność innowatora i ich pomysłów w międzynarodowym środowisku. Udział w finale w stolicy Niemiec oznacza także dołączenie do globalnej sieci Falling Walls Connect, która integruje obecnie ponad tysiąc innowatorów z całego świata.

Szczegółowe informacje na stronie: https://fallingwallslab.pl/

Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera