Onkolog gastroenterolog prof. Eric van Cutsem - doktorem honoris causa WUM

Prof. Eric Van Cutsem otrzymał godność doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. PAP/Leszek Szymański 27.06.2018
Prof. Eric Van Cutsem otrzymał godność doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. PAP/Leszek Szymański 27.06.2018

Prof. Eric van Cutsem, światowej sławy onkolog gastroenterolog, otrzymał w środę w Warszawie tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Eric Van Cutsem jest współtwórcą światowej onkologii gastroentorologicznej. Jest jednym z kluczowych autorów europejskich standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego raka jelita grubego, raka żołądka i raka trzustki. Najwyższą godność akademicką WUM odebrał on w środę w Warszawie.

Ten belgijski naukowiec jest od lat związany z Polską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. W 2003 r., przyjmując zaproszenie od prof. Andrzeja Deptały, przyjechał do Warszawy i jako główny wykładowca wziął udział w Wiosennych Dniach Onkologicznych w ówczesnej Akademii Medycznej, organizowanych przez Katedrę i Klinikę Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych I Wydziału Lekarskiego. Od tamtego czasu (ponad 15 lat) profesor aktywnie wspiera WUM-owskich naukowców w zakresie pozyskiwania międzynarodowych projektów badawczych i promowania uczestnictwa w panelach dyskusyjnych i prezentacjach badań podczas europejskich zjazdów naukowych.

Karierę zawodową prof. Eric Van Cutsem rozpoczynał jako pracownik Szpitala Uniwersyteckiego Gasthuisberg (University Hospital Gasthuisberg). Następnie w latach 1994-2001 rozwijał tam zawodową i naukową działalność na Oddziale Gastroenterologii Kliniki Chorób Wewnętrznych. Jako adiunkt Centrum Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego Gasthuisberg odpowiedzialny był za badania i leczenie chorych na nowotwory przewodu pokarmowego. Od 2000 r. posiada tytuł Profesora Medycyny a od 2005 r. zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego University of Leuven.

Od 2001 r. prof. Eric Van Cutsem jest kierownikiem Kliniki Gastroenterologii oraz kierownikiem Katedry Nowotworów Przewodu Pokarmowego Centrum Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim Gasthuisberg w Leuven, w Belgii. W 2015 r. został wybrany na członka Belgijskiej Królewskiej Akademii Medycyny (Belgian Royal Academy of Medicine), a w 2016 r. został Prezydentem Belgijskiej Fundacji ds. Walki z Rakiem (Belgian Foundation Against Cancer). 

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera