Uczelnie i instytucje

Rozstrzygnięto pierwszy konkurs na Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwa Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri powstaną przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Na ich czele staną dr Aleksandra Pekowska i dr Grzegorz Sumara. Narodowe Centrum Nauki i Towarzystwo Maxa Plancka ogłosiły wyniki pierwszego konkursu na Centra Dioscuri.

Jak przypomniano w komunikacie NCN przesłanej w poniedziałek PAP, program Dioscuri powstał z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, a jego celem jest powołanie Europie Środkowej i Wschodniej zespołów badawczych zdolnych skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej. Pierwszy konkurs na utworzenie Centrów został ogłoszony w Polsce we współpracy z Narodowym Centrum Nauki (NCN).

W ramach tej inicjatywy przy istniejących w Polsce jednostkach naukowych ma powstać docelowo 10 laboratoriów badawczych. Każde nowo powołane Centrum ma współpracować z tzw. jednostką mentorską - czyli uniwersytetem lub instytucją badawczą - w Niemczech.

Jak podano w informacji NCN, dwa zwycięskie projekty zostały wybrane spośród 45 zgłoszeń z całego świata. Obydwa centra powstaną przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie i mają rozpocząć działalność w 2019 r. Każde z nowo powołanych Centrów Dioscuri otrzyma finansowanie rzędu 1,5 mln euro na okres pięciu lat - czyli 300 tys. euro rocznie. Koszty zostaną podzielone po równo między niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań oraz polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem instytucji przyjmującej będzie z kolei zapewnienie odpowiedniej infrastruktury.

Dr Aleksandra Pekowska będzie prowadzić Centrum Doskonałości w zakresie Ewolucyjnej i Funkcjonalnej Genomiki Astrocytów - czyli specyficznych komórek w tkance nerwowej. Wsparcie Centrum zapewni Martin Vingron z Instytutu Genetyki Molekularnej Maxa Plancka w Berlinie. Obecnie dr Pekowska prowadzi badania w jednym z Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health) w Stanach Zjednoczonych.

Drugie Centrum Dioscuri zajmie się z kolei wyjaśnieniem szlaków sygnałowych odgrywających rolę w chorobach metabolicznych. Kierowane będzie przez dr. Grzegorza Sumarę, który pracuje obecnie na Uniwersytecie w Würzburgu, gdzie prowadzi badania we współpracy z Martinem Eilersem.

Lider projektu za swoją pracę otrzyma 100 tys. euro rocznie. Finansowanie jest zaplanowane na okres 5 lat z możliwością jednokrotnego przedłużenia na kolejne 5 lat (pod warunkiem pozytywnej oceny i dostępności środków).

Jak informuje NCN, ogłoszenie drugiego konkursu Dioscuri planowane jest na grudzień 2018 r. Konkurs będzie otwarty dla kandydatów ze wszystkich dziedzin nauki, w tym z nauk humanistycznych i społecznych. (PAP)

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera