
Szkolenie lekarzy, położnych, pielęgniarek i innych przedstawicieli personelu medycznego oraz służb ratunkowych to główne zadanie otwartego w środę Centrum Symulacji Położniczych "Bezpieczny Poród" Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
"Powikłania związane z ciążą i porodem są trudne do przewidzenia i wymagają natychmiastowego działania. Nieodpowiednia lub zbyt późna reakcja jest szczególnie dotkliwa, gdyż dotyczy porodu będącego procesem fizjologicznym, a nie stanem chorobowym. Konsekwencje powikłań związane z niewłaściwym postępowaniem ponosi zarówno matka, jak i dziecko. Niezmiernie istotne jest zatem odpowiednie wyszkolenie lekarzy położników i neonatologów oraz położnych szczególnie w zakresie postępowania w sytuacjach nagłych zagrażających życiu matki i dziecka" – wskazał, cytowany w komunikacie udostępnionym PAP, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mirosław Wielgoś.
Centrum Symulacji Położniczych "Bezpieczny Poród" mieści się w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 73. Jego instruktorami są położnicy, perinatolodzy i neonatolodzy. Centrum wyposażone jest w zaawansowane fantomy porodowe i noworodkowe.
Fantomy pozwalają na przeprowadzenie symulacji porodu prawidłowego oraz powikłanego. Możliwe jest ćwiczenie zabiegów położniczych między innymi w dystocji barkowej, porodzie miednicowym i krwotoku położniczym. Oprogramowanie stwarza możliwości przeprowadzenia scenariuszy klinicznych w sytuacji zagrożenia życia matki, np. rzucawki, nagłego zatrzymania krążenia czy resuscytacji wewnątrzmacicznej płodu. W centrum jest również m.in. nowoczesny symulator noworodka, umożliwiający ćwiczenie postępowania resuscytacyjnego. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.