Ponad 800 nowych obszarów w ludzkim genomie - ważnych dla ewolucji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zidentyfikowano ponad 800 nowych miejsc w ludzkim genomie, które są potencjalnie istotne z punktu widzenia ewolucyjnych przystosowań człowieka – poinformowali naukowcy na łamach pisma „Nucleic Acids Research”.

Wcześniej w genomie wyodrębniono 1986 takich miejsc, które potencjalnie związane są z ewolucją człowieka, w tym - z presją selekcyjną ze strony środowiska. Dostarczają one wiedzy, która pozwala zrozumieć, co w trakcie ewolucji zadecydowało o specyfice człowieka lub pewnych populacji ludzkich.

W najnowszych badaniach naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona (Hiszpania), pracujący w projekcie PopHumanScan, zidentyfikowali dodatkowe 873 obszary w genomie.

W trakcie kolonizowania całej planety gatunek ludzki musiał zaadaptować się do różnorodnych warunków środowiskowych. Ta presja selekcyjna pozostawiła ślad w ludzkim genomie. Jako przykłady można podać adaptację pewnych populacji do życia na dużych wysokościach czy do rozkładania enzymu laktozy.

W badaniach wzięto pod uwagę 22 ludzkie populacje, jak również krzyżowanie się naszego gatunku z neandertalczykami i innymi gatunkami człowiekowatych.

Dalsze badania będą polegały na szczegółowej analizie tych obszarów pod kątem ich roli w pojawieniu się poszczególnych przystosowań ewolucyjnych.

Więcej:

https://www.uab.cat/web/newsroom/news-detail/x-1345668003610.html?noticiaid=1345781550032 (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera