Spożywanie nawet małych ilości czerwonego i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa - nawet w małych ilościach - może zwiększać ryzyko śmierci z powodu wszystkich przyczyn, a zwłaszcza chorób układu krążenia - dowodzą naukowcy z Loma Linda University Health (USA).

Wyniki ich badania ukazały się na łamach najnowszego wydania czasopisma „Nutrients” (https://www.mdpi.com/2072-6643/11/3/622).

Saeed Mastour Alshahrani, główny autor badania i doktorant ze Szkoły Zdrowia Publicznego Loma Linda University Health mówi, że analiza wykonana przez jego zespół jest o tyle istotna, że wcześniejsze badania prawie zawsze dotyczyły porównania szkodliwości wysokiego i niskiego spożycia czerwonego mięsa, a mało kto zajmował się wpływem na zdrowie już małych ilości tego typu żywności.

„Pytanie o to, jak wypada niska konsumpcja mięsa w porównaniu do diety bezmięsnej pozostawało bez odpowiedzi - wyjaśnia Alshahrani. - Dlatego my postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się związkowi bardzo niewielkiego spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa z chorobami układu krążenia, nowotworami i innymi schorzeniami, które uważa się za bezpośrednią przyczynę śmierci, a także zestawić to z wynikami osób, które w ogóle nie jedzą mięsa, w żadnej postaci”.

Zbadano grupę blisko 96 tysięcy adwentystów dnia siódmego ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. „Adwentyści są wyjątkową populacją, bo około 50 proc. z nich to wegetarianie. A ci pozostali, którzy mięso spożywają, robią to na niskim poziomie” - tłumaczą autorzy pracy.

Zwyczaje żywieniowe uczestników określano na podstawie specjalnego kwestionariusza. Spośród osób, które jadły mięso, 90 proc. spożywała zaledwie około 55 gramów czerwonego mięsa dziennie.

W czasie 11 lat obserwacji zmarło nieco ponad 7900 badanych. Prawie 2600 zgłoszonych zgonów było spowodowanych chorobami układu krążenia, a ponad 1800 - nowotworami. Przetworzone mięso - które w celu poprawy smaku było peklowane, wędzone lub solone (czyli np. szynka czy salami) - nie było znacząco związane ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności, prawdopodobnie z powodu bardzo małego spożycia takiego mięsa w badanej populacji.

Jednak już sumaryczne spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa wiązało się z istotnie wyższym ryzykiem zgonu z powodu różnych chorób, a szczególnie chorób sercowo-naczyniowych.

Dr Michael Orlich, jeden ze współautorów omawianej publikacji mówi, że omawiane badanie uzupełnia wiedzę o tym, co sugeruje się od dawna - że czerwone i przetworzone mięso może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i długość jego życia. (PAP)

kap/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Udomowione bakterie wytwarzają ser gruyère

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczne światło szkodzi rafom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera