Jęczmień sprzed pięciu tys. lat odkryto w Finlandii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ziarna jęczmienia datowane na pięć tys. lat odkryto w Finlandii. Oznacza to, że łowcy-zbieracze zajęli się uprawą zboża dużo wcześniej niż sądzono – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”.

Na Wyspach Alandzkich u wybrzeży południowej Finlandii odkryto ziarna jęczmienia datowane na pięć tys. lat. Wynika z tego, że uprawa zbóż rozpoczęła się na tych terenach wcześniej, niż sądzono.

Najprawdopodobniej rolnictwem na niewielką skalę zajmowali się przedstawiciele tzw. kultury ceramiki dołkowej, którzy mogli nabyć tej umiejętności od innych ludów.

Oprócz ziaren zbóż odkryto łupiny orzechów laskowych, pestki jabłek, korzenie jaskółczego ziela i owoce dzikiej róży. Na stanowisku znaleziono również kości świń.

Archeolodzy z Uniwersytetu w Helsinkach spekulują, że jęczmień mógł być nawet wykorzystywany do warzenia piwa. Jak na razie nie znaleziono jednak na to dowodów.

Więcej informacji na stronie:

https://www.helsinki.fi/en/news/language-culture/a-5000-year-old-barley-grain-discovered-in-aland-southern-finland-turns-researchers-understanding-of-ancient-northern-livelihoods-upside-down (PAP)

krx/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera