<strong>Gen. Władysław Sikorski zginął w wyniku zamachu. Nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości -</strong> zgodzili się w czwartek członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
"Dla aliantów, Churchilla i Roosevelta, którzy potrzebowali wsparcia Armii Czerwonej na froncie wschodnim w walce z Niemcami, gen. Sikorski był po prostu zawadą, którą należało usunąć" - podkreślił Lenartowicz.
Jego zdaniem, kluczem do rozwikłania tajemnicy śmierci gen. Sikorskiego będzie otwarcie archiwów brytyjskiego wywiadu, które władze w Londynie utajniły do 2050 r. "Ja mam 77 lat i na pewno tego nie dożyję, bo jeśli Brytyjczycy mówią, że do tego czasu archiwów nie otworzą, to nie mam na co liczyć" - powiedział.
"To było zamierzone morderstwo, a nie przypadkowa katastrofa" - powiedział inżynier Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie prof. Jerzy Maryniak. "W ogóle nie było katastrofy, samolot z gen. Sikorskim, po prostu wodował, a nie, jak chcą niektórzy, uderzył w powierzchnię morza" - podkreślił.
"Według relacji świadków, samolot utrzymywał się na powierzchni ok. 10 minut, a zatem nie mógł on uderzyć w wodę" - powiedział Maryniak. "W punkcie wodowania wypłynęły zwłoki, które, według obecnego tam lekarza, nie miały wody w płucach, nie było zatem utonięcia. To świadczy o tym, że śmierć pasażerów nastąpiła zanim samolot znalazł się pod wodą" - tłumaczył.
Wielkim błędem - jak podkreślił Maryniak - popełnionym po śmierci gen. Sikorskiego, był brak sekcji zwłok pozostałych ofiar tragicznego wydarzenia. "W naszym przekonaniu nie było jednak żadnej katastrofy, a ciała ofiar poddano zabiegom, które miały ją sugerować" - zaznaczył.
Gen. Władysław Sikorski wraz z córką i grupą współpracowników zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej na Gibraltarze. Według raportu brytyjskiego ministerstwa lotnictwa, przyczyną katastrofy było zablokowanie lin sterowniczych samolotu. NNO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.