Przyznano stypendia wybitnym doktorantom z wrocławskich uczelni

<strong>Artur Jeż - student III roku studiów doktoranckich w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Joanna Prażmowska - doktorantka IV roku na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej zostali laureatami stypendium Maksa Borna na rok 2009.</strong> Stypendium, poświęcone pamięci wybitnego wrocławskiego noblisty, co roku przyznawane jest najwybitniejszym doktorantom środowiska wrocławskiego.

Konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach: Fizyka, Optyka i Optoelektronika oraz Informatyka. Mogą wziąć w nim udział młodzi naukowcy legitymujący się pokaźnym dorobkiem naukowym za okres studiów doktoranckich, którzy dodatkowo zaproponują projekt interesującego zadania badawczego na bieżący rok studiów.

W tym roku do rywalizacji przystąpiło 7 kandydatów - pięcioro w dziedzinie Fizyki, Optyki i Optoelektroniki, dwóch w dziedzinie Informatyki. Doktorantów oceniało trzech niezależnych jurorów, na podstawie opinii których kapituła - prof. Tadeusz Więckowski (rektor Politechniki Wrocławskiej), prof. Ryszard Cach (rektor UWr), dr Mariusz Jaworski (prezes firmy INCOM S.A.) oraz prof. Krzysztof M. Abramski (PWr) - wybrała laureatów.

Joanna Prażmowska jest studentką IV roku studiów doktoranckich na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Promotorem jej pracy doktorskiej pt. "Badanie charakterystyk struktur testowych czujników wodoru na bazie związków AIII-N do zastosowań wysokotemperaturowych", jest prof. Regina Paszkiewicz.

Artur Jeż studiuje na Wydziale Matematyki i Informatyki Uwr, na III roku studiów doktoranckich, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Lorysia. Jeża doceniono za pracę na temat "Unarne gramatyki koniunkcyjne: szeregowanie online".

Stypendia, które otrzymają laureaci (w wysokości od 7 do 10 tys. zł.), przyznane zostały na rok. Będą wypłacane w kwartalnych transzach przez służby finansowe Politechniki Wrocławskiej. Fundusz, z którego pochodzą pieniądze na nagrody, utworzono w 2003 roku z darowizn przekazanych przez dra Mariusza Jaworskiego, prezesa firmy INCOM S.A. oraz prof. Anthony\\'ego J. DeMaria, prezydenta The International Society for Optical Engineering (SPIE). W kolejnych latach inicjatywę wsparły także firmy COMARCH Systemy Informatyczne, DIALOG, KGHM Polska Miedź SA i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "BISEK".

Tuż po wyłonieniu zwycięzców tegorocznego konkursu, kapituła ogłosiła kolejną edycję. Do udziału w niej wrocławscy doktoranci mogą się zgłaszać do końca października 2009 roku.

Dokładniejsze informacje są dostępne na stronie internetowej: www.mborn-scholar.wroc.pl/index.php?nazwa=laureaci09.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 44 mln zł na comiesięczne stypendia dla 228 wybitnych młodych naukowców

  • Fot. Adobe Stock

    Stypendia naukowe NAWA dla 31 badaczy zajmujących się zdrowiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera