46 polskich szkół dostało ekologiczne certyfikaty

<strong>46 szkół z całej Polski otrzymało ekologiczne certyfikaty w programie Szkoły dla Ekorozwoju, Fundacji Partnerstwo dla Środowiska</strong>. Uroczystość odbyła się 7 września we Wrocławiu, podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoły dla Ekorozwoju 2009. Nagrodzeni nie tylko propagują działania proekologiczne, ale także aktywizują i integrują lokalne społeczności.

Jak informuje Fundacja, 29 szkół otrzymało certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE), a 17 innych zostało wyróżnionych międzynarodowym certyfikatem Zielonej Flagi. Specjalne odznaczenia wręczono także nauczycielom z całej Polski.


"Nasz udział w programie Szkoły dla Ekorozwoju rozpoczęliśmy od pozyskania dotacji na wymianę okien w szkole. Stworzyliśmy również przepiękny ogród, a w prace włączyliśmy rodziców, dzieci, nauczycieli oraz pozyskaliśmy wielu lokalnych sponsorów. Oprócz tego prowadzimy szeroko pojętą działalność ekologiczno-edukacyjną, konkursy, przeprowadziliśmy akcję +Wymień torbę foliową, dostaniesz inną, nową+, prowadzimy lekcje otwarte, działania w bibliotekach lokalnych i lekcje pokazowe, jak segregować śmieci' - mówiła nauczycielka Szkoły nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu odbierając nagrodę.


\"

Przedstawiciele Fundacji liczą na to, że "za kilka lat każda z 30 tysięcy szkół w Polsce będzie mogła o sobie powiedzieć +Jestem Szkołą dla Ekorozwoju, szkołą, która edukuje, wdraża i promuje dobre rozwiązania ekologiczne+".

Podczas spotkania we Wrocławiu międzynarodowi eksperci przedstawiali też wyzwania i perspektywy edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie.

W ramach konferencji odbył się również Zielony Happening, promujący świadomość wpływu człowieka na środowisko naturalne.

***

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska istnieje od 1997 roku. Jej zamierzeniem jest pomoc mieszkańcom ponad 20 regionów Polski w zmienianiu oblicza swojego najbliższego otoczenia. Pracownicy Fundacji pomagają rozwijać współpracę lokalną, przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Fundacja jest członkiem Stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development działającego w Europie Środkowo-Wschodniej.


\"

Aktywnie współpracuje też z ponad 600 partnerami z Polski: organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz przedsiębiorstwami. Obecnie realizuje sześć długoletnich programów: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki - Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea i Marka Lokalna. W ramach części z nich Fundacja przyznaje także certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka oraz Zielone Biuro.

Więcej o działaniach organizacji można się dowiedzieć pod adresem: http://www.epce.org.pl/

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera