
<strong>Trzy z jedenastu opublikowanych artykułów w 13. numerze prestiżowego miesięcznika "British Museum Studies in Ancient Egypt and Sudan" (BMSAES) napisali polscy archeolodzy </strong>z kilku krajowych ośrodków badawczych.
Polscy naukowcy, którzy opublikowali swoje dociekania na łamach BMSAES to: dr Anna Wodzińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof M. Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Michał Kobusiewicz (wraz ze współautorami) z poznańskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Dr Anna Wodzińska przedstawiła wyniki analiz dotyczących znaków garncarskich, które przeprowadziła pośród materiału ceramicznego znalezionego w osadzie robotników wznoszących piramidy w Gizie i w obrębie kompleksu administracyjnego z 1. poł. III tysiąclecia p.n.e. w Buto w centralnej Delcie Nilu. Znaki garncarskie do dziś stanowią zagadkę dla archeologów i ich znaczenie jest szeroko dyskutowane. Być może oznaczały rodzaj zawartości naczyń, jego ilość albo miejsce docelowe. Z reguły są to proste, ryte symbole w postaci równoległych linii, łuków itp. Na badanych przez dr Wodzińską stanowiskach występują najczęściej na naczyniach przeznaczonych do wypieku chleba.
Prof. Krzysztof M. Ciałowicz przybliża w swoim bogato ilustrowanym artykule rolę centrum administracyjno-kultowego sprzed ponad 4500 lat zlokalizowanego w Tell el-Farcha w północno-wschodniej Delcie Nilu. Misja polska odkryła tutaj m. in. unikalny pod względem artystycznym depozyt składający się kilkudziesięciu figurek z kłów hipopotama, umieszczony w dzbanie ceramicznym przykrytym miską. Przedstawienia karłów tworzą największy, składający się z 10 postaci zespół odkryty do tej pory w Egipcie. Są też stwory fantastyczne, kobiety, dzieci, mężczyźni. W tej ostatniej kategorii mieści się postać odziana w płaszcz - zdaniem prof. Ciałowicza to być może jedno z pierwszych przedstawień faraona w czasie tzw. jubileuszu heb-sed.
W periodyku swój artykuł opublikował także prof. Kobusiewicz. Współautorami publikacji są: dr Jacek Kabaciński, prof. Romuald Schild, prof. Joel D. Irish i prof. Fred Wendorf. Badacze przybliżyli informacje na temat praktyk pogrzebowych ludów zamieszkujących obszar Gebel Ramlah na Pustyni Zachodniej pod koniec okresu neolitu. Ekspedycja archeologiczna badała wspomniane stanowisko w ramach Combined Prehistoric Expedition (Wspólnej Ekspedycji Archeologicznej) działającej już od 45 lat i zrzeszającej specjalistów różnych dziedzin: m.in. antropologii, geologii, biologii a nawet astronomii.
"British Museum Studies in Ancient Egypt and Sudan" (BMSAES) jest periodykiem naukowym, poświęconym wszelkim aspektom związanym ze starożytnym Egiptem i Sudanem. Publikowane tam artykuły nie muszą być związane z działalności Muzeum Brytyjskiego. Naukowcy mają możliwość umieszczania w czasopiśmie dużej liczby kolorowych ilustracji i prezentacji multimedialnych, gdyż pismo ukazuje się jedynie w internecie i jest dostępne za darmo (http://www.britishmuseum.org/research/online_journals/bmsaes.aspx) od pierwszego numeru w formacie pdf. Periodyk ukazuje się nieregularnie od 2002 roku.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.