Historia i kultura

Zmarł prof. Juliusz Bardach - nestor polskich historyków prawa

<strong>W wieku 96 lat 26 stycznia zmarł w Warszawie prof. Juliusz Bardach, nestor polskich historyków prawa </strong>- poinformował Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na swojej stronie internetowej.

Prof. Bardach był autorem niemal 600 prac naukowych. Najwięcej prac poświęcił studiom nad ustrojem społecznym, politycznym i prawem sądowym Polski średniowiecznej. Prowadził również badania nad historią ustroju, prawa i myśli politycznej Litwy historycznej, a także Inflant Polskich.

Profesor Bardach urodził się w 1914 roku w Odessie. Ukończył gimnazjum Mikołaja Kopernika we Włodzimierzu Wołyńskim. Był absolwentem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Monograficzne studium pt. "Adopcja w prawie litewskim XV i XVI wieku" (druk 1938 r.) stało się podstawą doktoratu uzyskanego na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1948 r.

Od roku 1950 wykładał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1954-1968 był dyrektorem Instytutu Historii Państwa i Prawa UW, który współorganizował w 1952 r. Równolegle kierował też zakładami naukowymi o podobnym kierunku w Polskiej Akademii Nauk.

Opublikował m.in. 5-tomową "Historię państwa i prawa Polski do połowy XV wieku", był też redaktorem oraz współautorem kolejnych czterech tomów syntezy dziejów państwa i prawa Polski. Z badań szczegółowych prof. Bardach zajmował się m.in. początkami państwa i prawa oraz genezą parlamentaryzmu polskiego.

Litwie i Białorusi poświęcił m.in. dwa zbiory rozpraw: "Studia z dziejów ustroju i prawa Wielkiego Księstwa Litewskiego XIV-XVII w." (1970) i "O dawnej i niedawnej Litwie" (1988).

"W mojej pracy podejmowałem różnorodne tematy, a decydowała o tym zawsze moja przemożna ciekawość" - mówił profesor Bardach podczas nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego w 1996 roku.

Był członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Nauk Prawnych PAN, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, doktorem honoris causa Uniwersytetów: Łódzkiego, Warszawskiego i Wileńskiego. Odznaczono go również Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 1980-1985 był przewodniczącym komisji studiów slawistycznych międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych. We Włoszech przyjęły go do swego grona dwa znakomite towarzystwa naukowe: starodawna Accademia Nazionale dei Lincei i Accademia Mediterranea delle Scienze. EKR

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera