
<strong>Nad czym pracują geolodzy, chemicy, jak powstają mapy, jak wyjaśnić zjawiska przyrodnicze oglądane w trójwymiarze? To tylko niektóre kwestie, jakie przybliża swoim słuchaczom Agata Jurkowska podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży, konferencji i otwartych wykładów z zakresu nauk przyrodniczych dla słuchaczy w każdym wieku</strong>. Dzięki jej inicjatywom krakowskie szkoły mogą liczyć na geologiczne kolekcje dydaktyczne, a uczniowie - na inspirujące, bezpłatne zajęcia. <em><strong>Doktorantka w <a href="http://www.ing.uj.edu.pl/">Instytucie Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego</a> kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong></em>
"Oprócz funkcji edukacyjnej warsztaty przyczyniają się również do promowania nauk przyrodniczych oraz studiów w Uniwersytecie Jagiellońskim" - przekonuje organizatorka, która równolegle z praca nad doktoratem studiuje na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi tej uczelni.
W marcu i maju 2007 r. przy współpracy z Kołem Geologów Studentów UJ zorganizowała warsztaty geologiczne skierowane do szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz warsztaty mineralogiczne dla liceów. Uczestniczyło w nich ok. 400 osób.
W kolejnych latach odbył się cykl warsztatów o tematyce geologiczno-speleologicznej. Do współpracy, oprócz Koła Naukowego Geologów UJ, Jurkowska zaprosiła również Klub Nurkowy "Nototenia" oraz Wysokogórski Klub Jaskiniowy. Warsztaty odbyły się w październiku 2008 r. i marcu 2009 r.
"W celu zbadania poziomu wiedzy z zakresu nauk o Ziemi wśród dzieci i młodzieży prowadzona była ankieta przed i po warsztatach. Wyniki ankiety zostały opracowane i wyraźnie wskazały na potrzebę realizacji tego typu projektów w przyszłości, by zwiększyć poziom edukacji z zakresu nauk przyrodniczych w szkołach" - mówi Jurkowska.
W 2009 r. młoda popularyzatorka podjęła realizację kolejnego cyklu warsztatów z zakresu nauk przyrodniczych wraz z Kołem Naukowym Przyrodników Studentów UJ, Kołem Naukowym Neuronaukowców Neuronus oraz Kołem Naukowym Studentów Geologii UJ. Rozpoczęły go zajęcia z okazji Dni Ziemi - z zakresu z ornitologii, botaniki, entomologii, mineralogii, paleontologii, neurobiologii. W warsztatach uczestniczyło ponad 1000 osób.
Kolejne spotkania warsztatowe odbyły się w czerwcu. Były to warsztaty kartograficzne, skierowane głównie do młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej i prezentujące zagadnienia dotyczące powstawania map.
W maju 2010 r. Agata Jurkowska razem z Kołem Geologów Studentów UJ zorganizowała warsztaty geologiczne z okazji ustanowienia geoparku na Górze Św. Anny. W tym samym roku w Galerii Kazimierz w Krakowie zorganizowała warsztaty pt. "Laboratorium", w czasie których Koła Naukowe Chemików UJ oraz Geologów UJ prezentowały, jak wygląda laboratorium pracy chemików i geologów. Na rok 2010 i 2011 planowane są kolejne cykle warsztatów.
"Ogółem od 2007 roku w warsztatach uczestniczyło ok. 5000 dzieci, młodzieży i dorosłych. Jak wskazują wyniki przeprowadzonych ankiet oraz poziom zainteresowania warsztatami są one bardzo istotnym czynnikiem edukacyjnym" - podsumowuje doktorantka.
Kolejne jej działania popularyzujące naukę w Polsce są związane z ideą Salonu Naukowego Towarzystwa Doktorantów UJ. Jako Przewodnicząca Komisji Kultury Towarzystwa Doktorantów UJ wznowiła działania Salonu. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Klubie pod Jaszczurami w Krakowie. Doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentują tu wyniki swoich badań naukowych w prosty, przystępny sposób, podczas piętnastominutowych wystąpień. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a liczba słuchaczy stale rośnie.
W październiku 2010 r. Agata Jurkowska rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Dzieci w Trzebini, gdzie wykłada geologię.
W 2008 roku przeprowadziła pilotażową akcję zaopatrywania szkół w geologiczne kolekcje dydaktyczne. Udało jej się dostarczyć kolekcje geologiczne do około 10 szkół.
"W związku z tym, że akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w roku 2011 planuję wznowić działania mające na celu zaopatrywanie szkół w kolekcje geologiczne" - zapowiada.
Kolejną instytucją, z którą podjęła współpracę w październiku 2010 roku, jest Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk. Efektem tego przedsięwzięcia będzie cykl wykładów z zakresu nauk geologicznych skierowany do młodzieży licealnej, realizowany przez pracowników Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Za koronny projekt swoich działań na rzecz popularyzowania naukowych badań studentów oraz młodych pracowników nauki z zakresu geologii Jurkowska uważa organizację konferencji skierowanych do młodych adeptów nauki. Pierwsze takie spotkanie,- skierowane do członków wszystkich Naukowych Kół Geologicznych w Polsce - Ogólnopolska Konferencja Geologiczna - zorganizowano w Krakowie w 2008 roku. W kwietniu 2010 roku w Krakowie odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Geologiczna (1st Student International Geological Conference) skierowana do studentów i doktorantów z całego świata. Ogółem w spotkaniu wzięło udział 150 uczestników z 13 krajów.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.