
<strong>Trzy średniowieczne twierdze w Sudanie przebadali archeologicznie uczestnicy wyprawy zorganizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Narodową Korporację Starożytności i Muzeów w Sudanie</strong>. "Przeprowadziliśmy badania archeologiczne w rejonie twierdz Hosz esz-Szeitan, Wad Mukhtar oraz Hosz el-Kab - wyjaśnia Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM. - Pierwsza z nich, nieznana z literatury, okazała się być największą i najlepiej zachowaną. Wykonaliśmy pomiary przy użyciu Total Station i prowadziliśmy jednocześnie badania powierzchniowe wokół, aby rozpoznać kontekst osadniczy".
"Architektura twierdz, mimo słabego stanu zachowania, okazuje się niezwykle interesująca. Dodaje ona ciekawe wątki do ogólnych rozważań nad architekturą obronną tej części świata, jak i nad historią średniowiecznych królestw, kiedy zostały one zbudowane" - mówi Drzewiecki.
Jednym z uczestników ekspedycji był Piotr Maliński, etnolog, którego prace polegały na uzyskaniu informacji na temat współczesnego znaczenia twierdz wśród społeczności lokalnych oraz spisaniu lokalnych przekazów i legend dotyczących tych miejsc.
Na badania każdej twierdzy uczestnicy ekspedycji mieli około czterech dni.
"Kiedy docieraliśmy na miejsce zaczynaliśmy od wybrania dogodnego miejsca na obóz. Spaliśmy pod namiotami, a jedzenie gotowaliśmy na ognisku. Zapasy żywności i, przede wszystkim, wody były kupowane w pobliskich wsiach" - wyjaśnia inicjator projektu.
Uczestnicy złożyli również propozycję współpracy między UAM a Archaeological Research Center Uniwersytetu Doliny Nilu w Atbarze na ręce dr. Mohammeda Ahmeda Abdel Mageeda.
Po zakończeniu badań twierdz w rejonie V i VI katarakty nilowej badacze przenieśli się do środkowego Sudanu - Kordofanu w rejon wzgórz Souani al-Songour, oddalonych o około 400 km od doliny Nilu. To obszar niemal zupełnie nierozpoznany pod względem archeologicznym.
"Stanowiska, które rejestrowaliśmy były znane jedynie ze wzmianek brytyjskich badaczy z pierwszej połowy XX wieku. Jednak ich ogrom oraz dobry stan zachowania był dla nas miłym zaskoczeniem" - informuje Drzewiecki.
Archeolodzy przeprowadzili tzw. badania prospekcyjne polegające na poszukiwaniu i wyznaczaniu stanowisk archeologicznych na podstawie materiału znajdowanego na powierzchni terenu. Polacy zainicjowali projekt objęcia części z nich ochroną.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.