Historia i kultura

W Hrubieszowie odkryto XIX-wieczne podziemia

Jeden z odkrytych fragmentów tuneli, fot. M. Poznański
Jeden z odkrytych fragmentów tuneli, fot. M. Poznański

<strong>Fragmenty podziemnych systemów tuneli pod wzgórzem staromiejskim w Hrubieszowie (woj. lubelskie), biegnących pod głównymi ulicami XIX-wiecznego miasta, odkryli badacze ze Stowarzyszenia Podziemny Hrubieszów</strong> - poinformował PAP Marek Poznański, doktorant Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Badacze dotarli do kilku korytarzy obmurowanych cegłami. Mają 5 i 10 m długości, 3 m szerokości i 2,5 m wysokości. Każdy z nich ma jeden lub dwa szyby wentylacyjne. Powstały na początku XIX wieku. Aż do ostatnich odkryć, pod koniec 2011 roku, w Hrubieszowie krążyły lokalne podania o podziemnych tunelach. Jednak dopiero teraz udowodniono te twierdzenia ponad wszelką wątpliwość.

"Dzięki wykonanym badaniom za pomocą georadaru wiemy, że tuneli jest zdecydowanie więcej i że tworzą złożony system. Ustaliliśmy, iż dawniej łączyły ze sobą główne budynki miasta-ratusz, świątynie, klasztor i kamienice kupieckie" - wyjaśnia Marek Poznański.

Obecnie badacze inwentaryzują tunele i pracują nad ich trójwymiarowymi wizualizacjami.

Zdaniem naukowca, jednego z inicjatorów projektu, korytarze pełniły funkcje komunikacyjno -gospodarczo-magazynową. Według lokalnych podań wykorzystywano je również w celach militarnych. Tę ostatnią hipotezę badacze będą weryfikować.

Teraz członkowie Stowarzyszenia Podziemny Hrubieszów zamierzają udrożnić i połączyć ze sobą częściowo zasypane tunele. To w ich wnętrzu planowana jest w październiku ekspozycja przedmiotów znalezionych w czasie badań tuneli. Członkowie stowarzyszenia planują również stworzenie w Hrubieszowie atrakcji turystycznej w postaci odrestaurowanego szlaku dawnych tuneli.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera