Udostępniono nowe obiekty w muzeum w Krzemionkach

PAP © 2012 / PIOTR POLAK
PAP © 2012 / PIOTR POLAK

Wystawę przyrodniczą obrazującą dzieje rezerwatu, fotograficzną - o dolinie Kamiennej i prezentującą obiekty wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, udostępniono w nowym budynku obsługi ruchu turystycznego w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" k. Ostrowca Świętokrzyskiego.

Czwartkową uroczystość zorganizowaną przy rezerwacie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego, połączono z wojewódzką inauguracją sezonu turystycznego.

Dyrektor ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego - któremu podlega rezerwat - Włodzimierz Szczałuba powiedział PAP, że trzy wystawy będą prezentowane na stałe.

Pierwsza ekspozycja nazwana "Krzemionki dawniej i dziś. Posłańcy z przeszłości" ma charakter geologiczno-przyrodniczy. Dzięki makietom, planszom oraz multimediom zwiedzający poznają florę i faunę rezerwatu od okresu jurajskiego i procesy geologiczne kształtujące powstawanie krzemienia pasiastego.

Zdjęcia ostrowieckiego fotografika Andrzeja Łady obrazujące dolinę rzeki Kamiennej, zaprezentowano na drugiej wystawie. Autor wybrał fotografie prezentujące Kamienną z mało popularnych ujęć, ukazujące piękno dzikiej rzeki.

Trzecia ekspozycja to 13 barwnych plansz dokumentujących polskie obiekty znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Poza salami ekspozycyjnymi, w budynku obsługi ruchu turystycznego muzeum mieszczą się m. in. infomaty - multimedialne kioski z przewodnikami, z których można dowiedzieć się wszystkiego na temat dziejów kopalni i ekspozycji archeologicznych.

Obiekty położone na terenie przylegającym do rezerwatu, połączono z polem górniczym, przebiegającą przez las ścieżką. Do połowy maja potrwają prace modernizacyjne wioski neolitycznej - chodzi o rekonstrukcję trzech chat z okresu kultury pucharów lejkowatych oraz dokończenie budowy megalitycznego grobowca.

Prace kosztowały ok. 12 mln zł. Rozbudowa muzeum była możliwa dzięki realizacji współfinansowanego ze środków UE projektu Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Szlak ma połączyć 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w regionie.

Czynione są starania o wpisanie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według Szczałuby wniosek w tej sprawie będzie można złożyć za ok. dwa lata - m. in. po uregulowaniu kwestii własnościowych i zabezpieczeniu terenu rezerwatu.

W planach jest promocja Krzemionek wspólnie z odległym od kilkanaście kilometrów od muzeum Bałtowem - tamtejszy JuraPark jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem regionu.

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył tu w 1922 roku urodzony w Ostrowcu geolog, prof. Jan Samsonowicz. Z okazji jubileuszu 90-lecia odkrycia, we wrześniu planowana jest konferencja naukowa, poświęcona dziejom kopalń.

Podostrowieckie kopalnie pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Wytwarzane przez górników krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości ponad 600 kilometrów od kopalń. W Krzemionkach zlokalizowano ok. 3,5 tys. szybów połączonych siecią chodników; szyby mają do 9 metrów głębokości.

W muzeum można zwiedzać podziemną trasę utworzoną z połączenia pokopalnianych wyrobisk.

Teren Krzemionek uznano za zabytek już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Od 1994 roku stanowią pomnik historii, a od 1995 roku także rezerwat przyrodniczy.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ abe/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jak i dlaczego kobiety znikają z historii nauki, kultury, edukacji i polityki? Konferencja naukowa - już w końcu listopada

  • Widok na zespół klasztorny na Bielanach z powietrza. Czerwonym okręgiem zaznaczono obszar badań, jedynie niezabudowane miejsce. Fot. F. Welc.

    Pozostałości poszukiwanego eremitorium odnaleziono w klasztorze na warszawskich Bielanach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera