Fot. Adobe Stock

Raport PISM: Polska od trzech lat wspiera ukraińską naukę i szkolnictwo wyższe

Pomoc z Polski dla ukraińskiego środowiska akademickiego jest bardzo szeroka. To zarówno działania zdecentralizowane i oddolne, jak i systemowe - podsumowano w raporcie PISM. Wiceminister nauki Andrzej Szeptycki dodał, że pomoc tę ułatwiło to, że Ukraina jest od dawna naszym ważnym partnerem naukowym.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Lodowce puszczają gazy

    Topniejące lodowce Arktyki uwalniają znaczne ilości metanu, który jest z jednym z najsilniej działających gazów cieplarnianych – informuje pismo „Biogeosciences”.

  • , 21.02.2025. Niezidentyfikowany obiekt, najprawdopodobniej zbiornik rakiety Falcon 9 na miejscu znalezienia w lesie w miejscowości Sędziny w pow. Szamotulskim, 21. bm. W środę 19 bm. przed godziną piątą rano w niekontrolowany sposób w atmosferę nad Polską wszedł człon rakiety Falcon 9 R/B firmy SpaceX, co zostało potwierdzone przez Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Człon rakiety o masie ok. 4 ton pochodził z misji SpaceX Starlink Group 11-4, która 1 lutego wystartowała z bazy lotniczej w Kalifornii. (jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Kosmos

    POLSA: odnaleziono cztery potencjalne elementy rakiety Falcon 9; odłamki nie są zagrożeniem dla ludzi

    Obecnie odnaleziono cztery obiekty mogące być częścią rakiety Falcon 9. Odłamki rakiety nie stanowią zagrożenia dla ludzi - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Kolejne fragmenty rakiety mogą być zlokalizowane w pasie o szerokości ok. 100 km przechodzącym przez ponad połowę Polski.

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie zespoły mogą startować do programu SPARK dla biomedycyny, nabór - do 20 marca

    Polskie zespoły, które mają pomysł na nową terapię, potencjalny lek, szczepionkę, test diagnostyczny lub inny wyrób medyczny - mogą aplikować do programu mentoringowego, opracowanego na Uniwersytecie Stanforda. Nabór pomysłów trwa do 20 marca br.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badanie: nie wszystkie leki generyczne są sobie równe

    Stosowaniu wielu leków generycznych produkowanych w Indiach towarzyszy więcej „poważnych zdarzeń niepożądanych” niż w przypadku leków amerykańskich – informuje pismo „Production and Operations Management”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy: widać ogólnoświatowy spadek wiary w demokratyczne instytucje

    Zaufanie do instytucji reprezentatywnych, takich jak parlamenty, rządy i partie polityczne, spada w krajach demokratycznych na całym świecie – wynika z brytyjskich badań opublikowanych na łamach „British Journal of Political Science”.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Eksperci: miejsce kotów jest w domu, inaczej zagrażają dzikim gatunkom, w tym chronionym

    Kot jest zwierzęciem domowym i nie powinien żyć na wolności, ani być wypuszczany luzem z domu – oceniają eksperci. W Polsce ofiarami kotów wolnożyjących i wychodzących pada co roku ponad 0,6 mld ssaków i niemal 150 mln ptaków; wiele z nich to gatunki chronione – alarmują.

  • Fot. materiały prasowe

    "Pieśń o Rolandzie" w nowym polskim przekładzie: poetyckim i śpiewanym

    Średniowieczna "Pieśń o Rolandzie” to klasyka literatury europejskiej. Dr hab. Jacek Kowalski, prof. UAM, postanowił powrócić do tradycji jej żywego wykonywania. Jego nowe tłumaczenie na język polski jest wersją poetycką, którą można śpiewać, co sam autor udowadnia.

  • Adobe Stock
    Świat

    Odcięcie od smartfona poprawia koncentrację i samopoczucie

    Koncentracja uwagi, zdrowie psychiczne i samopoczucie poprawiają się po dwóch tygodniach odcięcia od mobilnego internetu – informuje pismo „PNAS Nexus”.

  • Adobe Stock
    Człowiek

    Eurobarometr: jedna trzecia Polaków uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury

    Blisko jedna trzecia Polaków (32 proc.) uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury, a blisko dwie piąte (38 proc.) nie wierzy, że współcześni ludzie rozwinęli się z wcześniejszych gatunków zwierząt - wynika z opublikowanego w lutym badania Eurobarometru.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Eurobarometr: jedna trzecia Polaków uważa, że ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury

  • Polskie zespoły mogą startować do programu SPARK dla biomedycyny, nabór - do 20 marca

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać ogólnoświatowy spadek wiary w demokratyczne instytucje

  • Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Długość ciała przodka żarłacza białego mogła dochodzić do 9 metrów

  • Odcięcie od smartfona poprawia koncentrację i samopoczucie

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.