Fot. Adobe Stock

Wrocław/ Eksperci: wczesne wykrycie czerniaka daje szansę na pełne wyleczenie

Wczesne wykrycie czerniaka daje szanse na pełne wyleczenie - przypomnieli eksperci z Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Placówka właśnie zakupiła nowoczesny wideodermatoskop do badania zmian skórnych.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Warmińsko-mazurskie/ Leśne arboretum w Kudypach otwarte dla zwiedzających

    Od wtorku otwarto po zimowej przerwie leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy (woj. warmińsko-mazurskie). Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Zakaz palenia w przestrzeni publicznej i mieszkaniach zmniejsza liczbę zawałów i udarów

    Wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych, a następnie mieszkaniach komunalnych w USA, doprowadziło do znaczącego zmniejszenia liczby hospitalizacji z powodu problemów sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów - podaje czasopismo „Nicotine & Tobacco Research”.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

    Magnetyczne właściwości pyłu drogowego mogą dostarczać informacji o jego pochodzeniu i potencjalnych zanieczyszczeniach, nawet bez konieczności wykonywania czasochłonnych analiz chemicznych – wykazały badania naukowców z Instytutu Geofizyki PAN. Próbki zbierano w Warszawie.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Nowa kometa Swan staje się widoczna na niebie; wróci dopiero za tysiące lat

    Nowo odkryta kometa, oznaczona jako C/2025 F2 (Swan), zbliża się do Słońca i staje się widoczna na porannym niebie - powiedział PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
    Kosmos

    Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

    Ostatnie szkolenie w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niemczech, trening z lotu kapsułą Dragon w USA i dwa tygodnie kwarantanny – to najbliższe plany załogi Ax-4 – powiedział PAP członek tej misji Sławosz Uznański-Wiśniewski. Dodał, że większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych.

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie.  PAP/Radek Pietruszka
    Kosmos

    Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

    Jak wszystko dobrze pójdzie, w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną uda się misja ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Przemysł kosmiczny, jak zaznaczył, przyczynia się do podnoszenia zdolności obronnych.

  • Fot. EPA/FILIP SINGER 14.08.2024
    Świat

    UE/ Raport: 2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy

    Rok 2024 był najcieplejszy w historii Europy. Pożary dotknęły 42 tys. osób, a burze i powodzie 413 tys., w tym w Polsce, oraz pociągnęły za sobą 335 ofiar śmiertelnych – wynika z opublikowanego we wtorek raportu o stanie klimatu w Europie w 2024 r.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Po 130 dniach pacjentce usunięto zmodyfikowaną genetycznie nerkę świni

    Po 130 dniach amerykańscy specjaliści usunęli 53-letniej pacjentce zmodyfikowaną genetycznie nerkę świni – informuje CNN. Nigdy wcześniej nerka świni nie funkcjonowała tak długo w organizmie człowieka, bez potrzeby stosowania dializ.

  • Warszawa, 05.02.2025. Członek misji AX-4 Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Piotr Nowak
    Kosmos

    Rozpoczął się pierwszy eksperyment badawczy z udziałem polskiego astronauty

    Naukowcy z gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu chcą sprawdzić, jak izolacja i mikrograwitacja wpływają m.in. na poziom stresu astronautów. Pierwsza część eksperymentu w ramach misji IGNIS już się rozpoczęła. Wziął w niej udział Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik – pełny wymiar związanych z nim zagrożeń dopiero zaczynamy poznawać

  • Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

  • Triasowy żółw z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju; miał krewniaków w Polsce

  • Eksperci: polska nauka potrzebuje wzmocnienia wizerunku na świecie

  • Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Fot. Adobe Stock

    Towarzyszące człowiekowi psy mają negatywny wpływ na dzikie zwierzęta i ekosystemy

  • Nowy system wczesnego wykrywania autyzmu

  • Badania: ryzyko demencji, udaru mózgu i depresji zależy od 17 czynników, na wszystkie mamy wpływ

  • Europejczycy lepiej przystosowują się do zimna niż upałów

  • Osoby pracujące w nocy powinny ograniczać nocne posiłki

Fot. Adobe Stock

Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Wystarczy bezchmurne niebo i miejsce oddalone od źródeł światła, by oglądać gwiazdy, konstelacje, satelity i zmieniające się fazy Księżyca - powiedział PAP popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. 14 kwietnia to Dzień Patrzenia w Niebo.