"Czas mamuta" - wystawa o ssakach z epoki lodowcowej

Fot. Paco Ayala/ Fotolia
Fot. Paco Ayala/ Fotolia

„Czas mamuta” - to wystawa o ssakach żyjących w epoce lodowcowej na obecnym terytorium Polski - prezentuje ją do połowy czerwca Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Ekspozycję przygotował Państwowy Instytut Geologiczny.

Jak poinformowała PAP kuratorka wystawy Katarzyna Wojtynek, kluczowymi elementami wystawy są m.in. kości mamuta, nosorożca włochatego, jelenia olbrzymiego i innych ssaków żyjących w okresie plejstoceńskim (od ok. 2,5 mln lat do ok. 11 tys. lat temu). Ekspozycję uzupełniają m.in. plansze z informacjami o zwierzętach oraz rekonstrukcje szałasu, narzędzi i broni ludzi sprzed ok. 10 tys. lat.

Jak zaznaczyła Wojtynek, inspiracją do przygotowania wystawy przez Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego było znalezisko dokonane podczas prac na budowie obwodnicy Garwolina (Mazowieckie). Przed kilkoma laty znaleziono tam wiele porozrzucanych szczątków kostnych - należących głównie do mamuta wielkiego.

Mamut jest uważany za jeden z symboli epoki lodowcowej. Przechodzącą w tundrę i tzw. mamuci step lodową pustynię, która obejmowała obecną północną część Polski zamieszkiwały też wówczas m.in.: nosorożec włochaty, dziki koń, niedźwiedź jaskiniowy, hiena jaskiniowa, jeleń olbrzymi, prażubr stepowy, łoś olbrzymi i renifer.

„Miliony znajdowanych kości zasypanych w ziemi lub też uwięzionych w lodzie są świadectwem tragedii ogromnych ssaków plejstoceńskich. Choć wymieranie gatunków - tak samo, jak pojawianie się nowych - jest naturalną częścią ewolucji, w historii Ziemi zdarzało się, że wiele gatunków wymierało jednocześnie. Przyczyny do dzisiaj nie są znane” – wskazała Wojtynek.

„Taki los spotkał dinozaury i ogromne ssaki z epoki plejstoceńskiej. W miarę, jak znajdujemy coraz więcej skamieniałości i poddajemy je coraz bardziej specjalistycznym badaniom, żeby zrekonstruować rośliny i zwierzęta z minionych epok, pogłębiamy swoją wiedzę. Mimo tego miniony świat jest dalej dla nas tylko układanką, do której dokładamy nie zawsze dobrze dobrane puzzle” – dodała kuratorka.

Wojtynek przypomniała też, że od ostatniego masowego wymierania zwierząt i roślin w późnym plejstocenie, na świecie nie przybyło nowych gatunków. Obecnie wymieranie gatunków jest znacznie szybsze niż kiedykolwiek, czemu winni są ludzie.

Zaaranżowaną częściowo w półmroku, wzbogaconą o elementy akustyczne – muzykę i głosy zwierząt – wystawę można oglądać w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego do 17 czerwca.

PAP - Nauka w Polsce

mtb/ abe/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera