Magnolie w Arboretum Kórnickim w pełni kwitnienia

PAP © 2012 / Andrzej Grygiel
PAP © 2012 / Andrzej Grygiel

Najpiękniejsze okazy magnolii prezentowane będą od wtorku do czwartku w arboretum w Kórniku (wielkopolskie) w ramach imprezy „Kwitnące magnolie”. Pracownicy arboretum zachęcają do wizyty w ogrodzie, bo rośliny te są właśnie w pełni kwitnienia.

W Arboretum Kórnickim jest ponad 60 gatunków i odmian magnolii, niektóre okazy mają 140 – 160 lat.

„Magnolie zakwitły już w czwartek, ich kwitnienie w tym roku będzie bardzo krótkie ze względu na rekordowe temperatury. Próbujemy z nimi negocjować warunki kwitnienia, ale to jest przyroda – już zaczynają opadać im płatki. Mamy jednak też magnolie, które kwitną nieco później, one będą akurat w pełni kwitnienia” – powiedziała PAP kierownik arboretum Kinga Nowak-Dyjeta.

W ramach dni poświęconych magnoliom arboretum organizuje spacery z pracownikami ogrodu, którzy prezentują te rośliny. W trakcie spacerów pokazywane są też inne kwitnące właśnie drzewa i krzewy. Jak powiedziała PAP Nowak-Dyjeta, oprócz magnolii w arboretum kwitną właśnie wiśnie japońskie, w pełni kwitnienia są jabłonie ozdobne, rozpoczynają kwitnienie bzy i kaliny a także pierwsze różaneczniki.

Rokrocznie w imprezach towarzyszących pierwszym dniom maja, arboretum odwiedza kilka tysięcy osób. W tym roku liczba ta może być jeszcze większa ze względu na wydłużony majowy weekend.

Arboretum Kórnickie ma jedną z największych kolekcji roślin w Europie, należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Znaleźć w nim można bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3,5 tys. Szczególnie bogato reprezentowane są brzozy, suchodrzewy, topole, bzy-lilaki, tawuły oraz drzewa i krzewy iglaste. W arboretum zgromadzono także bogatą kolekcję krzewów ozdobnych tj. forsycje, jabłonie, wiśnie, różaneczniki, żylistki, krzewuszki i magnolie.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ abe/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.11.2024. Oczyszczalnia Ścieków Pomorzany w Szczecinie, gdzie zaprezentowano, 13 bm. specjalną, mobilną stację badawczą, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe zanieczyszczenia ze ścieków. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Oczyszczalnia ścieków testuje stację badawczą usuwającą mikrozanieczyszczenia

  • Robotnica Formica polyctena. Fot. Marcin Szot

    Kopce mrówek leśnych to "wyspy środowiskowe" dla grzybów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera