Trwa walka o tytuł polskiego Drzewa Roku

PAP © 2011 / ANDRZEJ GRYGIEL
PAP © 2011 / ANDRZEJ GRYGIEL

Rozłożysty, piękny platan, 700-letnia lipa, a może 30-metrowy buk - które drzewo otrzyma tytuł Drzewa Roku 2012? To zależy od internatuów, którzy mogą wybrać najwspanialsze ich zdaniem drzewo. Wybór nie kończy się na dębie Bartku. Głosowanie trwa do 30 czerwca.

W konkursie można głosować na 11 drzew, wyselekcjonowanych z 290 zgłoszeń z całej Polski. Każdy internauta może poznać historię finałowych drzew i zagłosować na to, które jego zdaniem najciekawiej zmienia życie ludzi.

Na razie w głosowaniu prowadzi lipa drobnolistna, którą widać z wielu zakątków Wambierzyc, tuż za nią uplasował się rozłożysty platan w zabytkowym parku w Kozach. Dużo głosów zdobyło już także drzewo jak okręt, czyli lipa z Motarzyna i platan Olbrzym z Chojny. Na głosy internautów czekają również dąb Bartek z Bartkowa, dąb Kameduła z Bieniszewa, buk Szczęścia z Istebnej, katowicka wierzba Adam, dąb z Krościenka Wyżnego, wierzba z Legionowa oraz dąb Rozalia ze Świętej Rozalii.

"To ważny konkurs. Pokazuje, jak wielkie znaczenie mają drzewa i w sensie biologicznym, i społecznym. To pod drzewami odbywają się lokalne festyny i rodzinne pikniki. To od nich zaczyna się historia osiedla, miasta czy narodu. Ich wizerunki widnieją w herbach i na sztandarach. Konkurs pokazuje także, jak my jesteśmy ważni dla drzew, które potrzebują ochrony i opieki, aby były piękne i zdrowe. Niektórzy, dzięki konkursowi Klubu Gaja, po raz pierwszy dowiedzieli się, że w swojej okolicy mają takie niezwykłe drzewo! Jeżeli zagłosują na nie, może w przyszłości nie pozwolą wyciąć innego" - skomentowała Jolanta Migdał, przewodnicząca jury Drzewo Roku 2012.

Głosowanie na Drzewo Roku Klubu Gaja trwa do 30 czerwca na stronie: www.swietodrzewa.pl. Zwycięskie drzewo weźmie udział w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku.

Konkurs Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa - programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jak poinformowali organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie, ostatnia edycja programu to rekordowa liczba zasadzonych drzew - blisko 83, 5 tys. i rekordowa liczba uczestników - ponad 71 tys.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera