Uczelnie i instytucje

93 projekty dofinansowane w programie "kierunków zamawianych"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

300 milionów złotych trafi do szkół wyższych w ramach rozstrzygniętej w poniedziałek czwartej edycji konkursu na tzw. kierunki zamawiane. W tym roku dofinansowanie uzyskają 93 najwyżej ocenione projekty. 21 z nich jest związanych z informatyką.

Dzięki przyznanym środkom najlepsi studenci, którzy kształcą się na kierunkach zamawianych – strategicznych dla gospodarczego rozwoju Polski - otrzymają miesięczne stypendium nawet w wysokości tysiąca złotych.

Jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spośród 260 zgłoszonych wniosków, 126 uzyskało ocenę pozytywną. Spośród nich do dofinansowania zakwalifikowały się 93 wnioski. Ze względu na wysoką jakość projektów Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które realizuje program, podjęło decyzję o zwiększeniu finansowania z pierwotnej kwoty 200 mln do 300 mln złotych.

Program „kierunków zamawianych” w tym roku zdominowała informatyka. Wśród najlepiej ocenionych projektów, aż 21 związanych jest z tą dyscypliną. Łącznie do uczelni na unowocześnienie programów studiów i wysokie stypendia dla najlepszych studentów informatyki trafi blisko 63,6 miliona złotych.

„To szansa na zwiększenie liczby studentów informatyki i szybszy rozwój tej dziedziny gospodarki w Polsce” – informuje MNiSW.

Wśród uczelni, które uzyskały dofinansowanie znalazły się m.in.: Uniwersytet Śląski, Politechnika Częstochowska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Lubelska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku; Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Program kierunków zamawianych ma zwiększyć liczbę studentów na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych – czyli tych, które zostały uznane przez ekspertów za strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki. Jest realizowany od 2008 roku, kiedy to przeprowadzono pilotażowy konkurs. Trzy pierwsze edycje przeprowadziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od września 2011 roku program realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W dotychczasowych trzech edycjach programu „kierunków zamawianych”, do studentów trafiło prawie 17 tysięcy stypendiów na łączną kwotę 83,58 mln zł. Do końca 2013 roku na cały program rząd przeznaczy ponad miliard złotych.

Lista kierunków zamawianych obejmuje: automatykę i robotykę; biotechnologię; budownictwo; chemię; energetykę; fizykę i fizykę techniczną; informatykę; inżynierię materiałową; inżynierię środowiskową; matematykę; mechanikę i budowę maszyn; mechatronikę; ochronę środowiska; wzornictwo; inżynierię chemiczną; technologię chemiczną i procesową. Absolwenci szkół średnich mogą wybierać także makrokierunki, kierunki unikatowe i studia międzykierunkowe z dziedziny nauk ścisłych.

Lista rankingowa pozytywnie ocenionych wniosków jest dostępna na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera