Uczelnie i instytucje

Letnia szkoła języka polskiego UwB dla obcokrajowców

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Blisko 30 polskojęzycznych studentów z Białorusi i Rosji bierze udział w pierwszej Letniej Szkole Języka Polskiego i Kultury Polskiej organizowanej przez Uniwersytet w Białymstoku. Przygotowano dla nich m.in. szkolenia językowe, literackie oraz wycieczki po regionie.

Letnią szkołę zainaugurowano w poniedziałek na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB). Tutaj też będą odbywać się zajęcia. Szkoła zakończy się 29 lipca. Finansowana jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do Białegostoku przyjechało 27 studentów, głównie z Białorusi z Grodna i Mińska, a także kilka osób z Rosji. To studenci, przede wszystkim filologii polskiej, ale też kulturoznawstwa czy germanistyki.

Konsul generalny RP w Grodnie na Białorusi Andrzej Chodkiewicz, który pomagał w organizacji i promocji letniej szkoły na Białorusi, uważa, że pierwsza edycja letniej szkoły UwB to dopiero początek współpracy. Liczy, że w kolejnych latach będzie mogło wziąć w niej udział coraz więcej zagranicznych studentów, którzy przyjadą zdobyć wiedzę i poznać Polskę.

"Jest tylu chętnych do poznania naszej kultury, naszego języka, że oferta Uniwersytetu w Białymstoku powinna być coraz szerzej i coraz dalej na Wschód upowszechniana, aby coraz więcej ludzi mogło z niej skorzystać" - dodał.

Prof. Jerzy Nikitorowicz, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, powiedział, że z racji swojego położenia geograficznego i kierunku rozwoju uczelni, to "moralny i formalny obowiązek" UwB wspierania studentów, w szczególności tych o polskich korzeniach.

Do uczestników szkoły letniej powiedział, aby pamiętali o "zintegrowanej tożsamości, jako dziedzictwie przodków, o działaniach na dzisiaj i o postawie kultywowania tradycji". Według niego, daje to poczucie własnej wartości.

Jak powiedziała PAP organizatorka szkoły letniej, dr hab. Urszula Sokołowska, dyrektorka Zakładu Historii Języka Polskiego UwB, szkoła ma przede wszystkim kształcić znajomość języka polskiego, świadomość własnej tożsamości językowej oraz zamiłowanie do literatury polskiej. Dodała, że większość uczestników ma polskie korzenie i należy - jak podkreśliła - pomóc im w poznawaniu swojego języka i kultury.

Jedna z uczestniczek, Małgorzata Sańko z Grodna, studentka filologii polskiej, powiedziała PAP, że to jej pierwszy pobyt w Białymstoku, a podczas szkoły letniej chciałaby się nauczyć nowych wyrazów, a także poznać Podlasie.

W ramach letniej szkoły przewidziano szkolenia językowe, m.in. ćwiczenia z fonetyki i wymowy czy ćwiczenia stylistyczne. To także szkolenia literackie, podczas których studenci będą analizować i interpretować teksty literackie. Przewidziano też szkolenia biblioteczne.

Oprócz zajęć dydaktycznych, uczestnicy letniej szkoły wezmą udział m.in. w warsztatach w Galerii Arsenał w Białymstoku, obejrzą spektakle w teatrze TrzyRzecze w Białymstoku oraz Wierszalin w Supraślu. Zwiedzą też region podczas wycieczek do Tykocina i Supraśla.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Pedagogika II stopnia nowym kierunkiem studiów na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera