Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
12.08.2012 aktualizacja 12.08.2012

Unikalny aztecki pochówek odkryto w stolicy Meksyku

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Meksykańscy naukowcy odkryli XV-wieczny aztecki pochówek kobiety w otoczeniu ponad 1700 ludzkich kości w centrum miasta Meksyk – informuje serwis internetowy Art Daily.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w stolicy Meksyku w pobliżu pozostałości Wielkiej Świątyni w Tenochtitlan, budowli w kształcie piramidy wzniesionej w XV wieku przez Azteków w stolicy ich państwa.

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku badający fragmenty platformy należącej do jednej z pięciu rytualnych budowli, znajdujących się w obrzędowej strefie Tenochtitlan, odkryli kłodę drewna jaka pozostała po jednym z tzw. świętych drzew związanych z kultem Huitzilopochtli - azteckiego boga wojny i słońca – oraz unikalny kobiecy pochówek.

Na głębokości ok. 5 metrów pod poziomem ulicy naukowcy odkryli grób młodej kobiety, w którym znajdował się jej kompletny szkielet, a obok znajdowało się łącznie 1789 ludzkich kości, ułożonych wokół grobu, w tym 10 czaszek – 3 dziecięce oraz 7 należących do osób dorosłych.

Niektóre rodzaje kości tworzyły niewielki skupiska, jak w przypadku kości udowych i żeber, inne kości noszą też ślady cięć – np. kości mostka oraz kręgosłupa.

Grób znajdował się pod posadzką z bazaltowych kamieni zbudowaną - zdaniem ekspertów - w okresie 1481-1486 r. i pochodzi z tego samego okresu.

Jak poinformował archeolog Raul Barrera Rodriguez, odkryty aztecki pochówek, w którym obok właściwego grobu umieszczono ludzkie szczątki przeniesione prawdopodobnie z innych miejsc pochówku, jest unikalnym znaleziskiem.

Wszystkie kości zostaną szczegółowo zbadane w laboratorium antropologicznym w Muzeum Wielkiej Świątyni.

Archeolodzy prowadzą prace na stanowisku w związku z planami budowy głównego wejścia do Strefy Archeologicznej i Muzeum Wielkiej Świątyni Tenochtitlan w centrum stolicy Meksyku. (PAP)

jot/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022