Nominacje do Nagrody im. Jana Długosza 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dziesięć książek humanistycznych zostało nominowanych do Nagrody im. Jana Długosza, która po raz piętnasty zostanie wręczona podczas Targów Książki w Krakowie. Autor najlepszej z nich otrzyma 30 tys. zł i statuetkę autorstwa Bronisława Chromego.

Konkurs ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje z zakresu humanistyki, które ukazały się w poprzednim roku kalendarzowym, a które z racji swojego naukowego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami, wnoszą jednak istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.

W tym roku do Nagrody im. Jana Długosza nominowane zostały książki: „Gotyk bez Boga?” Wojciecha Bałusa, „Czas KOR-u” Andrzeja Friszke, „Kisielewski” Małgorzaty Gąsiorowskiej, „Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie” Grzegorza Janusza, „Dialektyczne feerie” Tomasza Majewskiego.

Nominacje uzyskały także publikacje: „Od nihilizmu do chrześcijaństwa” Haliny Rarot, „Fantomowe ciało króla” Jana Sowy, „Czas i to, co ludzkie” Marka Szulakiewicza, „Od sasa do lasa” Janusza Tazbira oraz „Pamięć romantyzmu” Krzysztofa Trybusia.

W jury konkursu zasiadają: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka i prof. Jerzy Wyrozumski.

„Wybór laureata tej nagrody jest wyjątkowy. Nie ma bowiem głosowania. Członkowie jury starają się doprowadzić do wspólnego zdania, przekonując się nawzajem. Zazwyczaj werdykt zapada jednomyślnie. Poziom tegorocznej edycji był, podobnie jak w latach ubiegłych, wysoki. Otrzymaliśmy 50 zgłoszeń i, o ile wybór dziesiątki nominowanych był stosunkowo prosty, to do miana najlepszej publikacji pretendowały przynajmniej trzy pozycje" – podsumował obrady przewodniczący jury prof. Władysław Stróżewski.

Uroczyste ogłoszenie wyniku konkursu nastąpi 25 października w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie - poinformował PAP rzecznik Targów w Krakowie Paweł Cyz.

Nagrodę główną sponsorują minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i spółka Targi w Krakowie.

W ubiegłym roku Nagrodę im. Jana Długosza zdobyła prof. Hanna Świda-Ziemba, zmarła w styczniu 2012 r. socjolog, autorka książki ”Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii”. Wcześniej nagrodę tą otrzymali m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ ls/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Historyczka: dziwię się, że matematyczka Stanisława Nikodymowa zniknęła ze świata nauki

  • Fot. Adobe Stock

    Algorytm poetą? Zbadano, jak odbiorcy reagują na poezję autorstwa AI oraz człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera