Historia i kultura

Pierwsze 500 haseł Encyklopedii Woj. Śląskiego – do końca przyszłego roku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pierwsze 500 haseł Encyklopedii Województwa Śląskiego będzie gotowych do końca przyszłego roku – zapowiedział szef opracowującego encyklopedię Instytutu Badań Regionalnych prof. Ryszard Kaczmarek. W środę w Katowicach odbyła się I Konferencja Metodologiczna Encyklopedii Śląskiej.

„To będzie wydawnictwo dla każdego mieszkańca województwa – obojętnie, czy mieszka w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Cieszynie czy Katowicach. Ośrodki akademickie z tych miast będą uczestniczyć w naszej pracy” – powiedział prof. Kaczmarek PAP.

Będzie to publikacja online, mająca charakter naukowy. Każde hasło będzie recenzowane przez fachowców z tej dziedziny. Internauci będą mogli jednak komentować gotowe hasła, po redakcji technicznej i recenzji naukowej, ale przed ich ostatecznym wyedytowaniem.

Wydawnictwo ma się składać z trzech zasadniczych części: słownika geograficzno-historycznego, encyklopedii i słownika biograficznego. Konieczne będzie też podzielenie województwa na subregiony, co może napotkać trudności. „Wiadomo, że województwo śląskie nie jest zwartym regionem historycznie czy geograficznie zwartym, ale zlepkiem ziem o różnych tradycjach” – podkreślił prof. Kaczmarek.

Oprócz Encyklopedii Województwa Śląskiego, wkrótce rozpoczną się też prace nad podręcznikiem edukacji regionalnej. „Nie ma całościowego podręcznika edukacji regionalnej. Naszym obowiązkiem - biorąc pod uwagę to, po co zostaliśmy powołani - jest wytworzenie podręcznika, który by dotyczył całego województwa, i modułów dla subregionów” – zaznaczył prof. Kaczmarek.

Instytut Badań Regionalnych został powołany w strukturach Biblioteki Śląskiej uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w lipcu ubiegłego roku. Zadaniem tej jednostki jest prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską.(PAP)

lun/ ls/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera